Logo Media Nauka

Facebook

Płoszczyca szara (Nepa cinerea)
© iredding01 - stock.adobe.com

Płoszczyca szara

Płoszczyca szara (Nep cinerea) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny płoszczycowatych. Ciało jest szarobrązowe, spłaszczone grzbietowo-brzusznie, matowe, jasne od spodu (żółtawe), odwłok czerwonawy, zakończony rurką oddechową (do 11 mm długości), która umożliwia owadowi efektywne nurkowanie. Przednie odnóża są chwytne i są nieco podobne do szczypiec.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Można go znaleźć w stawach, jeziorach, rzekach, porośniętych wodnymi roślinami. Nie może latać.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje imago na brzegu wód. Płoszczyca czatuje nieruchomo na dnie zbiornika, przykryta piaskiem lub mułem. Na ofiarę rzuca się gwałtownie i przytrzymuje odnóżami.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-23 mm.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na skorupiaki, owady, kijanki, a nawet małe rybki.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na wodnych roślinach wiosną. Larwy rozwijają się w wodzie przez miesiąc. W Polsce występują 1-2 pokolenia w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria

Filmy


© medianauka.pl, 2019-04-11, GAT-611093
Pokrewne gatunki owadów

ikonaTopielica, topielnica
Ranatra linearis
Płoszczycowate
Płoszczycowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Owady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.