Płoszczyca szara

Płoszczyca szara (Nep cinerea) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny płoszczycowatych. Ciało jest szarobrązowe, spłaszczone grzbietowo-brzusznie, matowe, jasne od spodu (żółtawe), odwłok czerwonawy, zakończony rurką oddechową (do 11 mm długości), która umożliwia owadowi efektywne nurkowanie. Przednie odnóża są chwytne i są nieco podobne do szczypiec.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Można go znaleźć w stawach, jeziorach, rzekach, porośniętych wodnymi roślinami. Nie może latać.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje imago na brzegu wód. Płoszczyca czatuje nieruchomo na dnie zbiornika, przykryta piaskiem lub mułem. Na ofiarę rzuca się gwałtownie i przytrzymuje odnóżami.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-23 mm.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na skorupiaki, owady, kijanki, a nawet małe rybki.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na wodnych roślinach wiosną. Larwy rozwijają się w wodzie przez miesiąc. W Polsce występują 1-2 pokolenia w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Filmy


Pokrewne gatunki owadów

ikonaTopielica, topielnica
Ranatra linearis
Płoszczycowate
Płoszczycowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-04-11, GAT-611093
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.