Logo Media Nauka

Facebook

Systematyka owadów

Systematyka owadów pozwala nam przyporządkować gatunki (podstawowe jednostki systematyczne obejmujące wszystkie osobniki zdolne do nieograniczonego krzyżowania się, tworząc populację) do poszczególnych jednostek systematycznych wyższego rzędu. Taki podział ma na celu uporządkowanie wspólnych cech różnych zwierząt lub roślin. Każdy gatunek oznaczony jest dwuczłonową nazwą łacińską: pierwszy człon jest nazwą rodzaju, drugi jest nazwą gatunku w obrębie rodzaju.

Systematyka owadów ma na celu odzwierciedlenie pokrewieństwa między nimi. Gatunki łączy się w rodzaje, rodzaje w rodziny, rodziny w rzędy, rzędy w gromady (lub klasy w przypadku roślin), te ostatnie w wprzypadku zwierząt w typy. Aby podkreślić bliższe pokrewieństwo niektórych grup systematycznych stosuje się także dodatkowe kategorie jak: podrodziny, podrzędy, kohorty, szczepy, podgromady, podtypy itp.

Poniżej przedstawiono systematykę owadów wraz z linkami do istniejących artykułów w niniejszym serwisie. Gatunki wymieniono w kolejności alfabetycznej. Nie jest to pełna statystyka. Gatunki wymarłe oznaczono znakiem †.

  • Gromada: Owady (Insecta)
    • Rząd: Skorki, cęgosze (Dermaptera)
      • Rodzina: Skorkowate (Forficulidae)
        • Anechura bipunctata (PL)
        • Apterygida media (PL)
        • Chelidurella acanthopygia (PL)
        • Skorek pospolity (Forficula auricularia) (PL)
      • Rodzina: Obcężnicowate (Labiduridae)
      • Rodzina: (Labiidae)
      • Rząd: Muchówki, dwuskrzydłe (Diptera)
        • Rodzina: Miniarkowate (Agromyzidae)
          • Rodzina: Śmietkowate (Anthomyiidae)
            • Anthomyia pluvialis
            • Śmietka cebulanka (Hylemya antiqua) (PL)
            • Śmietka kapuściana (Hylemya brassicae) (PL)
            • Śmietka ćwiklanka (Pegomya hyoscyami) (PL)
          • Rodzina: Łowikowate (Asilidae)
            • Rodzina: Leniowate (Bibionidae)
              • Bibio benesi (PL)
              • Bibio clavipes (PL)
              • Bibio femoralis (PL)
              • Bibio ferruginatus (PL)
              • Bibio fulvicollis (PL)
              • Bibio fulvipes (PL)
              • Leń ogrodowy (Bibio hortulanus) (PL)
              • Bibio johannis (PL)
              • Bibio lanigerus (PL)
              • Bibio leucopterus (PL)
              • Leń marcowy, leń świętego Marka (Bibio marci) (PL)
              • Bibio nigriventris (PL)
              • Bibio pomonae (PL)
              • Bibio reticulatus (PL)
              • Bibio varipes (PL)
              • Bibio venosus (PL)
              • Dilophus bispinosus (PL)
              • Dilophus febrilis (PL)
              • Dilophus femoratus (PL)
              • Dilophus humeralis (PL)
            • Rodzina: Mikozkowate (Blephariceridae)
              • Rodzina: Bujankowate (Bombyliidae)
                • Anthrax albofasciatus (PL)
                • Anthrax georgicus (PL)
                • Bombylella delicata (PL)
                • Bujanka większa (Bombylius major) (PL)
                • Bombylius mexicanus (PL)
                • Chrysanthrax lepidotoides (PL)
                • Dipalta banksi (PL)
                • Euchariomyia dives (PL)
                • Exoprosopa cleomene (PL)
                • Żałobnica białopasa (Hemipenthes maura) (PL)
                • Hemipenthes sinuosa (PL)
                • Hyperalonia chilensis (PL)
                • Ogcodocera analis (PL)
                • Poecilanthrax tegminipennis (PL)
                • Systoechus sulphureus (PL)
                • Thevenetimyia funesta (PL)
                • Toxophora amphitea
                • Triploechus heteronevrus (PL)
                • Villa alternata (PL)
                • Xenox tigrinus
              • Rodzina: Wszolinkowate (Braulidae)
                • Rodzina: Plujkowate (Calliphoridae)
                  • Amenia leonina (PL)
                  • Blephericnema splendens (PL)
                  • Calliphora livida (PL)
                  • Calliphora macleayi (PL)
                  • Calliphora ochracea (PL)
                  • Calliphora stygia (PL)
                  • Plujka pospolita (Calliphora vicina) (PL)
                  • Plujka burczało (Calliphora vomitoria) (PL)
                  • Chrysomya megacephala (PL)
                  • Chrysomya rufifacies (PL)
                  • Cochliomyia macellaria (PL)
                  • Compsomyiops fulvicrura (PL)
                  • Cordylobia anthropophaga (PL)
                  • Cynomya cadaverina (PL)
                  • Mucha ropuszanka (Lucilia bufonivora) (PL)
                  • Padlinówka cesarska (Lucilia caesar) (PL)
                  • Skórnica (Lucilia sericata) (PL)
                  • Lucilla coeruleiviridis (PL)
                  • Lucilla purpurescens (PL)
                  • Melinda gentilis (PL)
                  • Phumosia congensis (PL)
                  • Pollenia rudis (PL)
                  • Sarconesia magellanica (PL)
                  • Sarconesia roraima (PL)
                • Rodzina: Pryszczarkowate (Cecidomyiidae)
                  • Rodzina: Kuczmany (Ceratopogonidae)
                    • Rodzina: (Chamaemyiidae)
                      • Rodzina: Wodzieniowate (Chaoboridae)
                        • Rodzina: Ochotkowate (Chironomidae)
                          • Chironomus plumosus (PL)
                          • Epoicocladius flavens (PL)
                          • Zalutschia tatrica (PL)
                        • Rodzina: Niezmiarkowate (Chloropidae)
                          • Rodzina: Błyskleniowate (Dolichopodidae)
                            • Rodzina: Wywilżankowate (Drosophilidae)
                              • Chymomyza amoena (PL)
                              • Drosophila busckii (PL)
                              • Drosophila caloptera (PL)
                              • Wywilżanka octówka (Drosophila funebris) (PL)
                              • Muszka owocowa (Drosophila melanogaster) (PL)
                              • Drosophila nigrospiracula (PL)
                              • Drosophila suzukii (PL)
                              • Hirtodrosophila isatoidea (PL)
                              • Hirtodrosophila lappetata (PL)
                              • Scaptomyza pallda (PL)
                              • Zaprionus indianus (PL)
                            • Rodzina: Wujkowate (Empididae)
                            • Rodzina: Wodarkowate (Ephydridae)
                              • Rodzina: Zgniłówkowate (Fanniidae)
                                • Rodzina: Błotniszkoate (Heleomyzidae)
                                  • Rodzina: Wpleszczowtae, narzępikowate (Hippoboscidae)
                                    • Narzępik koński (Hippobosca equina) (PL)
                                    • Strzyżak jelenica (Lipoptena cervi) (PL)
                                    • Wpleszcz owczy (Melophagus ovinus) (PL)
                                  • Rodzina: (Hybotidae)
                                    • Rodzina: (Keroplatidae)
                                      • Rodzina: (Lauxaniidae)
                                        • Rodzina: Sygaczowate (Limoniidae)
                                          • Rodzina: (Lonchaeidae)
                                            • Rodzina: Muchowate (Muscidae)
                                              • Brachygasterina humboldti (PL)
                                              • Coenosia tigrina (PL)
                                              • Eudasyphora canadiana (PL)
                                              • Haematobia irritans (PL)
                                              • Helina troene (PL)
                                              • Hydrotaea aenescens (PL)
                                              • Lispe tentaculata (PL)
                                              • Macrorchis ausoba (PL)
                                              • Mesembrina aurocaudata (PL)
                                              • Mesembrina meridiana (PL)
                                              • Mesembrina mystacea (PL)
                                              • Mucha jesienna (Musca autumnalis) (PL)
                                              • Mucha domowa (Musca domestica) (PL)
                                              • Musca sorbens (PL)
                                              • Musca vetustissima (PL)
                                              • Myospila meditabunda (PL)
                                              • Ophyra chalcogaster (PL)
                                              • Phaonia pallida (PL)
                                              • Bolimuszka jesienna, bolimuszka kleparka (Stomaxys calcitrans) (PL)
                                              • Stomoxys calcitrans (PL)
                                              • Thricops diaphanus (PL)
                                            • Rodzina: Grzybiarkowate (Mycetophilidae)
                                              • Rodzina: Wróblinkowate (Neottiophilidae)
                                                • Rodzina: Mrokawkowate (Nycteribiidae)
                                                  • Rodzina: Gzowate (Oestridae)
                                                    • Rodzina: (Pediciidae)
                                                      • Rodzina: Zadrowate (Phoridae)
                                                        • Rodzina: Łebunkowate (Pipunculidae)
                                                          • Rodzina: Połyśnicowate (Psilidae)
                                                            • Rodzina: Kobyliczkowate (Rhagionidae)
                                                              • Rodzina: Stonoginie (Rhinophoridae)
                                                                • Rodzina: Ścierwicowate (Sarcophagidae)
                                                                  • Amobia aurifrons (PL)
                                                                  • Blaesoxipha angustifrons (PL)
                                                                  • Brachicoma devia (PL)
                                                                  • Dolichotachina cuthbertsoni (PL)
                                                                  • Fletcherimyia fletcheri (PL)
                                                                  • Metopia argyrocephala (PL)
                                                                  • Oebalia minora (PL)
                                                                  • Opsidia intonsa (PL)
                                                                  • Peckia gulo (PL)
                                                                  • Ścierwica mięsówka (Sarcophaga carnaria) (PL)
                                                                  • Sarcophaga sexpunctata (PL)
                                                                  • Sarcophaga travassosi (PL)
                                                                  • Senotainia trilineata (PL)
                                                                  • Sphenometopa tergata (PL)
                                                                  • Sphenometopa tergata (PL)
                                                                • Rodzina: Cuchnicowate (Scathophagidae)
                                                                • Rodzina: (Scatopsidae)
                                                                  • Rodzina: Zmróżkowate (Scenopinidae)
                                                                    • Rodzina: Ziemiórkowate (Sciaridae)
                                                                      • Rodzina: Smętkowate (Sciomyzidae)
                                                                        • Coremacera marginata (PL)
                                                                        • Dichetophora finlandica (PL)
                                                                        • Dichetophora obliterata (PL)
                                                                        • Limnia paludicola (PL)
                                                                        • Limnia unguicornis (PL)
                                                                        • Pherbellia argyra (PL)
                                                                        • Pherbellia cinerella (PL)
                                                                        • Pherbellia schoenherri (PL)
                                                                        • Renocera stroblii (PL)
                                                                        • Tetanocera arrogans (PL)
                                                                        • Tetanocera elata (PL)
                                                                        • Tetanocera ferruginea (PL)
                                                                        • Trypetoptera punctulata (PL)
                                                                      • Rodzina: Meszkowate (Simuliidae)
                                                                        • Rodzina: (Sphaeroceridae)
                                                                          • Rodzina: Lwinkowate (Stratiomyidae)
                                                                            • Zielonucha kształtna (Chloromyia formosa) (PL)
                                                                            • Przyrówka trójpasa (Oxycera trilineata) (PL)
                                                                            • Lwinka kameleon (Stratiomys chamaeleon) (PL)
                                                                          • Rodzina: Bąkowate (Tabanidae)
                                                                            • Adersia oestroides (PL)
                                                                            • Caenopangonia annulicornis (PL)
                                                                            • Caenopangonia brevirostris (PL)
                                                                            • Chrysops celatus (PL)
                                                                            • Chrysops cincticornis (PL)
                                                                            • Chrysops excitans (PL)
                                                                            • Chrysops laniger (PL)
                                                                            • Chrysops niger (PL)
                                                                            • Ślepak czarnożółty (Chrysops relictus) (PL)
                                                                            • Dasybasis pruinivitta (PL)
                                                                            • Diachlorus bicinctus (PL)
                                                                            • Dichelacera regina (PL)
                                                                            • Goniops chrysocoma (PL)
                                                                            • Haematopota americana (PL)
                                                                            • Haematopota nobilis (PL)
                                                                            • Jusznica deszczowa (Haematopota pluvialis) (PL)
                                                                            • Hybomitra criddlei (PL)
                                                                            • Hybomitra illota (PL)
                                                                            • Mycteromyia comica (PL)
                                                                            • Pangonius pirytosus (PL)
                                                                            • Scaptia lata (PL)
                                                                            • Scaptia patula (PL)
                                                                            • Stonemyia tranquila (PL)
                                                                            • Tabanus atratus (PL)
                                                                            • Bąk bydlęcy (Tabanus bovinus) (PL)
                                                                            • Tabanus bromius (PL)
                                                                            • Tabanus marginalis (PL)
                                                                            • Tabanus similis (PL)
                                                                            • Bąk brązowy (Tabanus sudeticus) (PL)
                                                                          • Rodzina: Rączycowate (Tachinidae)
                                                                            • Paśnica tarczówkowata (Ectophasia crassipennis) (PL)
                                                                            • Gymnocheta viridis (PL)
                                                                            • Rączyca czarnonoga (Lydella nigripes) (PL)
                                                                            • Rączyca rdzawa (Tachina fera) (PL)
                                                                            • Rączyca wielka (Tachina grossa) (PL)
                                                                          • Rodzina: Dziewierkowate (Therevidae)
                                                                            • Rodzina: Koziułkowate, komarnice (Tipulidae)
                                                                              • Krzewioróżka żółtoczarna (Ctenophora ornata) (PL)
                                                                              • Pióroróg (Tanyptera atrata) (PL)
                                                                              • Koziułka alpejska (Tipula cisalpina) (PL)
                                                                              • Koziułka wielka (Tipula maxima) (PL)
                                                                              • Koziułka warzywna (Tipula oleracea) (PL)
                                                                              • Komarnica błotna (Tipula paludosa) (PL)
                                                                            • Rodzina: (Trichoceridae)
                                                                              • Rodzina: (Ulidiidae)
                                                                              • Rząd: Nogoprządki (Embioptera)
                                                                              • Rząd: Jętki (Ephemeroptera)
                                                                                • Rodzina: (Ameletidae)
                                                                                  • Rodzina: jętki skandynawkowate (Ametropleidae)
                                                                                    • Rodzina: (Arthropleidae)
                                                                                      • Rodzina: murzyłkowate, jętki szczeciogonkowate (Beatidae)
                                                                                        • Rodzina: jętki wołżankowate (Behningiidae)
                                                                                          • Rodzina: jętki nibochotkowate (Caenidae)
                                                                                            • Rodzina: jętkówki, jętkówkowate (Ephemerellidae)
                                                                                              • Rodzina: (Heptageniidae)
                                                                                                • Rodzina: (Isonychiidae)
                                                                                                  • Rodzina: jętki wieczernikowate, szczecielowate (Leptophlebiidae)
                                                                                                    • Rodzina: (Neoephemeridae)
                                                                                                      • Rodzina: jętki nieszczeblowate (Oligoneuriidae)
                                                                                                        • Rodzina: jętki odródkowate (Palingeniidae)
                                                                                                          • Rodzina: jętki rybowadkowate (Polymitarcyidae)
                                                                                                            • Rodzina: jętki żółtkowate, wyskórowate (Potamanthidae)
                                                                                                              • Rodzina: szczętkowkowate, jętki ostróżkowate (Siphlonuridae)
                                                                                                              • Rząd: Górczyki (Grylloblattoptera)
                                                                                                              • Rząd: Hemimeridy (Hemimerida)
                                                                                                              • Rząd: Pluskwiaki równoskrzydłe (Homoptera)
                                                                                                                • Rodzina: (Adelgidae)
                                                                                                                  • Rodzina: (Aleyrodidae)
                                                                                                                    • Rodzina: Mszycowate (Aphididae)
                                                                                                                      • Mszyca burakowa (Aphis fabae) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca bzowa (Aphis sambuci) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca kapuściana (Brevicoryne brassicae) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca krwista, bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca brzoskwiniowa (Myzus persicae) (PL)
                                                                                                                      • Włochatka (Periphyllus sp.) (PL)
                                                                                                                      • Bawełnica wiązowo-porzeczkowa (Schizoneura ulmi) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca ostowniczka (Uroleucon aeneum) (PL)
                                                                                                                      • Mszyca chabrowa (Uroleucon jaceae) (PL)
                                                                                                                    • Rodzina: (Aphrophoridae)
                                                                                                                      • Rodzina: (Asterolecaniidae)
                                                                                                                        • Rodzina: (Cerococcidae)
                                                                                                                          • Rodzina: Skoczkowate (Cicadellidae)
                                                                                                                          • Rodzina: Cykady, piewikowate (Cicadidae)
                                                                                                                          • Rodzina: (Cixiidae)
                                                                                                                            • Rodzina: (Coccidae)
                                                                                                                              • Rodzina: (Delphacidae)
                                                                                                                                • Rodzina: Tarcznikowate (Diaspididae)
                                                                                                                                  • Rodzina: (Dictyopharidae)
                                                                                                                                    • Rodzina: (Eriococcidae)
                                                                                                                                      • Rodzina: (Issidae)
                                                                                                                                        • Rodzina: (Kermesidae)
                                                                                                                                          • Rodzina: Czerwcowate (Margarodidae)
                                                                                                                                            • Rodzina: Zgarbkowate (Membracidae)
                                                                                                                                              • Zgarb rogaty (Centrotus cornutus) (PL)
                                                                                                                                              • Ostrożyca (Gargara genistae) (PL)
                                                                                                                                            • Rodzina: (Phylloxeridae)
                                                                                                                                              • Rodzina: Wełnowcowate (Pseudococcidae)
                                                                                                                                                • Rodzina: (Psyllidae)
                                                                                                                                                  • Rodzina: (Tettigometridae)
                                                                                                                                                    • Rodzina: (Triozidae)
                                                                                                                                                    • Rząd: Błonkówki, błonkoskrzydłe (Hymenoptera)
                                                                                                                                                      • Rodzina: (Aphelinidae)
                                                                                                                                                        • Rodzina: Mszycarzowate (Aphidiidae)
                                                                                                                                                          • Rodzina: Pszczołowate (Apidae)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka wiosenna (Andrena albicans)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria) (PL)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka przestepówka, pszczolinka kwiatowa (Andrena florea)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka piaskowa, pszczolinka złocista (Andrena fulva) (PL)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka świerzbnicówka (Andrena hattorfiana)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka wierzbinówka, pszczelinka wierzbowo-sadowa (Andrena jacobi)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka napiaskowa (Andrena vaga) (PL)
                                                                                                                                                            • Makatka zwyczajna, makatka zbójnica (Anthidium manicatum) (PL)
                                                                                                                                                            • Makatka wełnista (Anthidium punctatum)
                                                                                                                                                            • Żywicówka osowata (anthidium strigatum)
                                                                                                                                                            • Porobnica naglinka, porobnica mularka (Anthophora plagiata)
                                                                                                                                                            • Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes)
                                                                                                                                                            • Pszczoła miodna (Apis mellifera) (PL)
                                                                                                                                                            • Trzmiel zmienny (Bombus humilis)
                                                                                                                                                            • Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius) (PL)
                                                                                                                                                            • Trzmiel gajowy (Bombus lucorum) (PL)
                                                                                                                                                            • Trzmiel rudy (Bombus pascuorum, Bombus agrorum) (PL)
                                                                                                                                                            • Trzmiel łąkowy (Bombus pratorum) (PL)
                                                                                                                                                            • Trzmiel ziemny (Bombus terrestris) (PL)
                                                                                                                                                            • Ścieska rudogonka (Coelioxys afra)
                                                                                                                                                            • Ścieska smółkarka (Coelioxys quadridentata)
                                                                                                                                                            • Ścieska porobnicówka (Coelioxys rufescens)
                                                                                                                                                            • Lepiarka wiosenna, lepiarka kopacz (Colletes cunicularis)
                                                                                                                                                            • Pszczolinka niebieskawa (Colletes cunicularis)
                                                                                                                                                            • Lepiarka jedwabniczka (Colletes daviesanus) (PL)
                                                                                                                                                            • Obrostka letnia (Dasypoda hirtipes) (PL)
                                                                                                                                                            • Mamrzyca północna (Epeolus variegatus)
                                                                                                                                                            • Kornutka komonicowa (Eucera tuberculata)
                                                                                                                                                            • Pseudosmuklik mniszkowy (Evylaeus pauxillus)
                                                                                                                                                            • Smuklik sześciopasy (Halictus sexcinctus)
                                                                                                                                                            • Wałczatka pieniogniazda (Heriades truncorum) (PL)
                                                                                                                                                            • Samotka błoniarka (Hylaeus hyalinatus)
                                                                                                                                                            • Smuklik wielki (Hylaeus quadricinctus)
                                                                                                                                                            • Skrócinka europejska, skrócinka białonoga (Macropis europaea)
                                                                                                                                                            • Miesierka brzozówka (Megachile analis)
                                                                                                                                                            • Miesierka chabrówka (Megachile lagopoda)
                                                                                                                                                            • Miesierka wierzbówka (Megachile lapponica)
                                                                                                                                                            • Miesierka ciemnobrzucha (Megachile nigriventris)
                                                                                                                                                            • Zaprawiarka nakamienna, tynkarka murówka, obrostka murówka (Megachile parietina)
                                                                                                                                                            • Miesierka białogonka (Megachile pilidens)
                                                                                                                                                            • Miesierka niedopaska (Megachile versicolor)
                                                                                                                                                            • Miesierka ziemna (Megachile willoughbiella)
                                                                                                                                                            • Brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons)
                                                                                                                                                            • Brzęczka białoplamka (Melecta luctuosa)
                                                                                                                                                            • Spójnica dzwonkowa (Melitta haemorrhoidalis)
                                                                                                                                                            • Spójnica zagorzałkowa (Melitta tricincta)
                                                                                                                                                            • Koczownica świerzbnicowa (Nomada armata)
                                                                                                                                                            • Koczownica rudowłosa (Nomada lathburiana)
                                                                                                                                                            • Koczownica rudorożna (Nomada ruficornis)
                                                                                                                                                            • Murarka nakamionka (Osmia anthocopoides)
                                                                                                                                                            • Murarka muszlówka (Osmia aurulenta)
                                                                                                                                                            • Murarka leśna (Osmia bicolor)
                                                                                                                                                            • Murarka lucernowa (Osmia caerulescens) (PL)
                                                                                                                                                            • Murarka rogata (Osmia cornuta) (PL)
                                                                                                                                                            • Murarka skalna (Osmia mustelina)
                                                                                                                                                            • Murarka ruda (Osmia rufa)
                                                                                                                                                            • Murarka rudowłosa (Osmia rufohirta)
                                                                                                                                                            • Frantka zębouda, zbierka pospolita (Panurgus calcaratus)
                                                                                                                                                            • Trzmiel czarny (Psithyrus rupestris)
                                                                                                                                                            • Brzmik leśny (Psithyrus sylvestris)
                                                                                                                                                            • Brzmik ziemny, trzmielec ziemny (Psithyrus vestalis)
                                                                                                                                                            • Smuklik złotawy (Seladonia subaurata)
                                                                                                                                                            • Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris)
                                                                                                                                                            • Szmeronia ciemnoskrzydła (Stelis punculatissima)
                                                                                                                                                            • Smółka komonicówka (Trachusa byssina)
                                                                                                                                                            • Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) (PL)
                                                                                                                                                          • Rodzina: (Argidae)
                                                                                                                                                            • Rodzina: (Aulacidae)
                                                                                                                                                              • Rodzina: (Bethylidae)
                                                                                                                                                                • Rodzina: (Blasticotomidae)
                                                                                                                                                                  • Rodzina: Męczelkowate (Braconidae)
                                                                                                                                                                    • Rodzina: Ździeblarzowate (Cephidae)
                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Ceraphronidae)
                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Chalcididae)
                                                                                                                                                                        • Rodzina: Złotolitkowate (Chrysididae)
                                                                                                                                                                          • Złotolitka miedziana (Chrysis cuprea)
                                                                                                                                                                          • Złotolitka ognista, złotolitka ogniczek (Chrysis ignita) (PL)
                                                                                                                                                                          • Złotolitka murarkowa, złotolitka czuprynka (Chrysis trimaculata)
                                                                                                                                                                          • Powabniczek grzebaczowy, powabnica czerwonatka (Hedychridium roseum)
                                                                                                                                                                          • Powabnica piaskowa (Hedychrum nibile)
                                                                                                                                                                          • Podwijka guniakówka, podwijka pędraczarka (Tiphia femorata)
                                                                                                                                                                        • Rodzina: Bryzgunowate (Cimbicidae)
                                                                                                                                                                        • Rodzina: Grzebaczowate, otrętwiaczowate (Crabronidae)
                                                                                                                                                                          • Niestylak wąsal (Argogorytes mystaceus) (PL)
                                                                                                                                                                          • Wardzaneczka trójzębna (Bembecinus tridens)
                                                                                                                                                                          • Wardzanka zielonawa (Bembix olivacea)
                                                                                                                                                                          • Wardzanka żądlica (Bembix rostrata) (PL)
                                                                                                                                                                          • Osmyk okazały, osmyk piaskowiec (Cerceris arenaria) (PL)
                                                                                                                                                                          • Osmyk pszczolinkowiec (Cerceris rybyensis) (PL)
                                                                                                                                                                          • Grzebacz musznik, grzebacz czerpik (Crabro cribrarius)
                                                                                                                                                                          • Grzebnica podziemna (Lestica subterranea)
                                                                                                                                                                          • Miodwa łąkowa (Mellinus arvensis) (PL)
                                                                                                                                                                          • Otrętwiacz srebrnawy (czerwonoszczęki) (Oxybelus argentatus)
                                                                                                                                                                          • Otrętwiacz czarnoszczęki (białoplamek) (Oxybelus uniglumis)
                                                                                                                                                                          • Taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum) (PL)
                                                                                                                                                                          • Węgornik słomny (Trypoxylon figulus)
                                                                                                                                                                        • Rodzina: Galasówkowate (Cynipidae)
                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Diapriidae)
                                                                                                                                                                            • Rodzina: Borecznikowate (Diprionidae)
                                                                                                                                                                              • Borecznik sosnowy (Diprion pini)
                                                                                                                                                                              • Borecznik podobny (Diprion simile)
                                                                                                                                                                              • Borecznik krzewian (Gilpinia frutetorum)
                                                                                                                                                                              • Borecznik jasnobrzuchy (Gilpinia pallida)
                                                                                                                                                                              • Borecznik zielonożółty (Gilpinia virens)
                                                                                                                                                                              • Borecznik największy (Macrodiprion nemoralis)
                                                                                                                                                                            • Rodzina: (Dryinidae)
                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Embolemidae)
                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Encyrtidae)
                                                                                                                                                                                  • Rodzina: (Eucharitidae)
                                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Eulophidae)
                                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Eupelmidae)
                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Eurytomidae)
                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Evaniidae)
                                                                                                                                                                                            • Rodzina: (Figitidae)
                                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Gasteruptiidae)
                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Heloridae)
                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: (Ibaliidae)
                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Leucospidae)
                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Megalodontesidae)
                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Megaspilidae)
                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: Kalecznicowate (Metchochidae)
                                                                                                                                                                                                            • Kalecznica nieparka (Methocha ichneumoides)
                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Mymaridae)
                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: (Ormyridae)
                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Ormyridae)
                                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Orussidae)
                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: Osnujowate, niesnujowate (Pamphiliidae)
                                                                                                                                                                                                                    • Osnuja czerwonogłowa (Acantholyda erythrocephala) (PL)
                                                                                                                                                                                                                    • Osnuja sadzonkowa (Acantholyda hieroglyphica)
                                                                                                                                                                                                                    • Osnuja gwiaździsta (Acantholyda posticalis)
                                                                                                                                                                                                                    • Caenolyda reticulata
                                                                                                                                                                                                                    • Osnuja świerkowa (Cephalcia abietis)
                                                                                                                                                                                                                    • Cephalcia hartigii
                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: (Platygastridae)
                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: Nastecznikowate (Pompilidae)
                                                                                                                                                                                                                      • Upieńkowiec łysawy (Agenioideus usurarius)
                                                                                                                                                                                                                      • Swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus)
                                                                                                                                                                                                                      • Woilnica czarniawa (Auplopus carbonarius)
                                                                                                                                                                                                                      • Upieńka przepasówka (Dipogon variegatus)
                                                                                                                                                                                                                      • Dręczka poskoczowa (Eoferreola rhombica)
                                                                                                                                                                                                                      • Nastecznik szarawy (Pompilus cinereus)
                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Proctotrupidae)
                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Pteromalidae)
                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: Wysmugowate (Sapygidae)
                                                                                                                                                                                                                          • Wysmuga pszczelnica, wysmuga buławnica (Monosapyga clavicornis)
                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Scelionidae)
                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: Smukwowate (Scoliidae)
                                                                                                                                                                                                                            • Smukwa włochata (Composcolia ciliata)
                                                                                                                                                                                                                            • Smukwa żółtoczoła (sześcioplama) (Elis sexmaculata)
                                                                                                                                                                                                                            • Smukwa okazała, smukwa kosmata (Scolia hirta) (PL)
                                                                                                                                                                                                                            • Smukwa czwórplama (Scolia quadripunctata)
                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Signiphoridae)
                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Trzpiennikowate (Siricidae)
                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Grzebacze szczerklinowate (Sphecidae)
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerklina rośliniarkówka (Ammophila campestris)
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerklina miernikówka (Ammophila heydeni)
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens) (PL)
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerklina piaskowa (Ammophila sabulosa) (PL)
                                                                                                                                                                                                                              • Wytrzeszczka terczówkowa (Astata boops)
                                                                                                                                                                                                                              • Dzierżeń skrzydłopasek (Miscophus spurius)
                                                                                                                                                                                                                              • Piaśnica rolnicówka (Padolonia affinis)
                                                                                                                                                                                                                              • Piaśnica czarnoruda (Padolonia hirsuta)
                                                                                                                                                                                                                              • Prionyx subfuscatus
                                                                                                                                                                                                                              • Sceliphron destillatorium
                                                                                                                                                                                                                              • Nęk swierszczojad (Sphex rufocinctus)
                                                                                                                                                                                                                              • Chwastosz karaczaniarz (Tachysphex lativalvis)
                                                                                                                                                                                                                              • Chwastosz długoszczęki (Tachysphex panzeri)
                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Pilarzowate (Tenthredinidae)
                                                                                                                                                                                                                              • Rhogogaster chlorosoma
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerbatek punktowany (Rhogogaster punctulata)
                                                                                                                                                                                                                              • Szczerbatek zielony (Rhogogaster viridis)
                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: (Tetracampidae)
                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Podwijkowate (Tiphiidae)
                                                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Torymidae)
                                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: (Trichogrammatidae)
                                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Trigonalyidae)
                                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: Osowate (Vespidae)
                                                                                                                                                                                                                                        • Oska maczugoroga (Celonites abbreviatus)
                                                                                                                                                                                                                                        • Kopułka czerwononóżka (Delta unguiculata)
                                                                                                                                                                                                                                        • Osa średnia (Dolichovespula media) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Osa saksońska (Dolichovespula saxonica) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Bolica stonkówka (Odynerus murarius)
                                                                                                                                                                                                                                        • Bolica budowniczka (Odynerus oviventris)
                                                                                                                                                                                                                                        • Bolica rogata (Odynerus reniformis)
                                                                                                                                                                                                                                        • Bolica kolconoga (Odynerus spinipes) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Osa dachowa (Paravespula germanica) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Klecanka skandynawska (Polistes biglumis)
                                                                                                                                                                                                                                        • Klecanka łodygowa (Polistes bischoffi)
                                                                                                                                                                                                                                        • Klecanka pospolita (Polistes gallicus)
                                                                                                                                                                                                                                        • Klecanka polna (Polistes nimpha) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Szerszeń europejski (Vespa crabro) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Osa rudawa (Vespula rufa) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                        • Osa pospolita (Vespula vulgaris) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Xiphydriidae)
                                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Xyelidae)
                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Termity (Isoptera)
                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Wojsiłki (Mecoptera)
                                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: Bugarowate (Bittacidae)
                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Pośnieżkowate (Boreidae)
                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Nannochoristidae)
                                                                                                                                                                                                                                              • Rząd: Wielkoskrzydłe (Megaloptera)
                                                                                                                                                                                                                                              • Rząd: Przerzutki (Microcoryphia)
                                                                                                                                                                                                                                              • Rząd: Sieciarki (Neuroptera)
                                                                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Ascalaphidae)
                                                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: Złotookowate (Chrysoperla)
                                                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: Bielotkowate (Coniopterygidae)
                                                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: Życiorkowate (Hemerobiidae)
                                                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: Ithonidae (Ithonidae)
                                                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Nevrorthidae)
                                                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: Okudlicowate (Sisyridae)
                                                                                                                                                                                                                                                          • Rząd: Prostoskrzydłe (Orthoptera)
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Szarańczowate, szarańczaki (Acrididae)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Nosal węgierski (Acrida ungarica)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Acrotylus insubricus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Acrotylus patruelis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Aeropedellus variegatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mułek rudzielec (Aeropedellus variegatus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Aiolopus strepens
                                                                                                                                                                                                                                                              • Aiolopus thalassinus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Napierśnica ciemna (Arcyptera fusca)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Arcyptera kheili
                                                                                                                                                                                                                                                              • Arcyptera microptera
                                                                                                                                                                                                                                                              • Brodawnica (Bryodemella teberculata)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Calephorus compressicornis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Nadobnik włoski (Calliptamus italicus) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Celes variabilis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik wszędobylski (Chorthippus albomarginatus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus alticola
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik ciepluszek (Chorthippus apricarius)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik pospolity (Chorthippus biguttulus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus binotatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik brunatny (Chorthippus brunneus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus cialacensis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus dorsatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus mollis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chorthippus montanus (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik wąsacz (Chorthippus parallelus) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik ciemny (Chorthippus pullus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Konik włóczęga (Chorthippus vagans)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Złotawek nieparek (Chrysochraon dispar) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Dociostaurus genei
                                                                                                                                                                                                                                                              • Dociostaurus marcoccanus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Szarańcza marokańska (Dociostaurus moroccanus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Epacromius tergestinus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Euchorthippus declivus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Euchorthippus pulvinatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Złotawek złotawiec (Euthystira brachyptera)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Gomphoceridius brevipennis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mułek rudzielec (Gomphocerippus rufus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Gomphocerus sibiricus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Kobyłka syberyjska (Gomphocerus sibiricus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Naboczeń (Mecostethus parapleurus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mecosthetus grossus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mirka alpejska (Miramella alpina)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Myrmeleotettix antennatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pałkowiak plamisty (Myrmeleotettix maculatus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Oedaleus decorus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Siwoszek czerwony (Oedipoda germanica)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Omocestus antigai
                                                                                                                                                                                                                                                              • Omocestus haemorrhoidalis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Omocestus petraeus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Omocestus raymondi
                                                                                                                                                                                                                                                              • Skoczek zmienny (Omocestus rufipes)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Skoczek zielony (Omocestus viridulus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Paracinema tricolor
                                                                                                                                                                                                                                                              • Podismopsis keisti
                                                                                                                                                                                                                                                              • Trajkotka czerwona (Psophus stridulus) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Ramburiella hispanica
                                                                                                                                                                                                                                                              • Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Schistocerca paranensis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Przewężek błękitny (Sphingonotus caerulans)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stauroderus scalaris
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus cotticus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus crassipes
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus fisheri
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus grammicus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Dołczan wysmukły (Stenobothrus lineatus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus nigromaculatus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus rubicundulus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Dołczan deresz (Stenobothrus stigmaticus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Stenobothrus ursulae
                                                                                                                                                                                                                                                              • Napierśnik pospolity (Stethophyma grossum) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Grechotkowate (Catantopidae)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Koniczuk koptyjski (Anacridium aegypticum)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Nadobnik włoski (Calliptamus italicus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Chothopodisma cobellii
                                                                                                                                                                                                                                                              • Cophopodisma pyrenaea
                                                                                                                                                                                                                                                              • Epipodisma pedemontana
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pilak północny (Melanoplus frigidus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Micropodisma salamandra
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mirka alpejska (Miramella alpina)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Bezskrzydlaczek (Odontopodisma spp.)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Paracaloptenus bolivari
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pezotettix giornae
                                                                                                                                                                                                                                                              • Bezskrzydlak pieszy (Podisma pedestris)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pseudoprumna baldensis
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Świerszczowate (Gryllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Świerszcz domowy (Acheta domestica) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Arachnocephalus vestitus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Eugryllodes pipens
                                                                                                                                                                                                                                                              • Eumodicogryllus bordigalensis
                                                                                                                                                                                                                                                              • Gryllomorpha dalmatina
                                                                                                                                                                                                                                                              • Świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Świerszcz polny (Gryllus campestris) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Świerszczyk stepowy (Melanogryllus desertus)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Świerszczyk szary (Modicogryllus frontalis)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mogoplistes brunneus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Mrówiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Piechotek leśny (Nemobius sylvestris)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Nakwietnik trębacz (Oecanthus Pellucens) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pteronemobius heydenii
                                                                                                                                                                                                                                                              • Pteronemobius lineolatus
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Turkuciowate (Gryllotalpidae)
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: Mrowiszczakowate (Myrmecophilidae)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Rumaczkowate (Pamphagidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Żabokonik zmienny (Prionotropis hystrix)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Prionotropis rhodanica
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Nosokonikowate (Pyrgomorphidae)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Śpieszkowate (Rhaphidophoridae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Dolichopoda spp.
                                                                                                                                                                                                                                                                • Śpieszek cieplarniany (Tachycines asynamorus)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Jaskiniowiec (Tryglophillus spp.)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Skakunowate (Tetrigidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Paratettix meridionalis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Tetrix bipunctata
                                                                                                                                                                                                                                                                • Tetrix ceperoi
                                                                                                                                                                                                                                                                • Skakun szydłówka (Tetrix subulata)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Skakun cienkoczułki (Tetrix tenuicornis)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Tetrix tuerki
                                                                                                                                                                                                                                                                • Skakun fałdowany (Tetrix undulata)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Uvarovitettix depressus
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Pasikonikowate (Tettigoniidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Acrometopa macropoda
                                                                                                                                                                                                                                                                • Alpejczyk azaliowiec (Anonconotus alpinus)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Anonconotus apenninigenus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Antaxius difformis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Piechurek (Antaxius pedestris)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Opaślik sosnowiec (Barbitistes constrictus) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Barbitistes fisheri
                                                                                                                                                                                                                                                                • Barbitistes obtusus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Barbitistes ocksayi
                                                                                                                                                                                                                                                                • Opaślik nadrzewny (Barbitistes serricauda) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Barbitistes yersini
                                                                                                                                                                                                                                                                • Miecznik ciemny (Conocephalus discolor) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Miecznik łąkowy (Conocephalus dorsalis)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Cyrtaspis scutata
                                                                                                                                                                                                                                                                • Decticus albifrons
                                                                                                                                                                                                                                                                • Łatczyn brodawnik (Decticus verrucivorus)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Ephippiger discoidalis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Siodlarka stepowa (Ephippiger ephippiger)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Ephippiger provincialis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Ephippiger terrestris
                                                                                                                                                                                                                                                                • Eupholidoptera chabrieri
                                                                                                                                                                                                                                                                • Stepówka (Gampsocleis glabra)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Isophya brevicauda
                                                                                                                                                                                                                                                                • Zrówieńksa Kraussa (Isophya krausii)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Leptophyes albovittata
                                                                                                                                                                                                                                                                • Leptophyes boscii
                                                                                                                                                                                                                                                                • Leptophyes laticauda
                                                                                                                                                                                                                                                                • Wątlik charłaj (Leptophyes punctatissmima)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Meconema meridionale
                                                                                                                                                                                                                                                                • Nadrzewek długoskrzydły (Meconema thalassinum) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Metrioptera bicolor
                                                                                                                                                                                                                                                                • Podłatczyn zielonoplamek (Metrioptera brachyptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Podłatczyn białoplamek (Metrioptera grisea)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Metrioptera kuntzeni
                                                                                                                                                                                                                                                                • Podłatczyn Roesela (Metrioptera roeselii) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Metrioptera saussuriana
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pachytrachis gracilis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pachytrachis striolatus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Phaneroptera nana
                                                                                                                                                                                                                                                                • Podkrzewin bezskrzydły (Pholidoptera aptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pholidoptera fallax
                                                                                                                                                                                                                                                                • Podkrzewin szary (Pholidoptera griseoaptera) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pholidoptera littoralis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis affinis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis grisea
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis modesta
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis montana
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis stricta
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis tesselata
                                                                                                                                                                                                                                                                • Platycleis veyseli
                                                                                                                                                                                                                                                                • Poecilimon ampliatus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Poecilimon elegans
                                                                                                                                                                                                                                                                • Poecilimon gracilis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pstrokaczek południowy (Poecilimon ornatus)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Grubosz (Polysarcus denticauda) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Psorodonotus illyricus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pterolepis germanica
                                                                                                                                                                                                                                                                • Ruspolia nitidula
                                                                                                                                                                                                                                                                • Niezdarka dziewica (Saga pedo)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Sepiana sepium
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pasikonik kubański (Stilpnochlora couloniana)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pasikonik śpiewający (Tettigonia cantans) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pasikonik długopokładełkowy (Tettigonia caudata)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Pasikonik zielony (Tettigonia viridissima) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Thyreonotus corsicus
                                                                                                                                                                                                                                                                • Tylopsis liliifolia
                                                                                                                                                                                                                                                                • Uromenus rugosicollis
                                                                                                                                                                                                                                                                • Yersinella raymondi
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Turkutkowate (Tridactylidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Xya pfaendleri
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rząd: Wszy i wszoły (Phthiraptera)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: Wszowate (Pediculidae)
                                                                                                                                                                                                                                                            • Rząd: Widelnice (Plecoptera)
                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Capniidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Chloroperlidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: Sfałdkowate (Leuctridae)
                                                                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: Nieszczetowate (Nemouridae)
                                                                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: Widelnicowate (Perlidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Perlodidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Taeniopterygidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rząd: Gryzki (Psocoptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rząd: Wielbłądki (Raphidioptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rząd: Pchły (Siphonaptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                            • Rodzina: (Ceratophyllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                              • Rodzina: (Ctenophthalmidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                • Rodzina: (Hystrichopsyllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                  • Rodzina: (Ischnopsyllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                    • Rodzina: (Leptopsyllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                      • Rodzina: (Pulicidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rodzina: (Vermipsyllidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Wachlarzoskrzydłe (Strepsiptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Wciornastki (Thysanoptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Chruściki (Trichoptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Skrytaki (Zoraptera)
                                                                                                                                                                                                                                                                                        • Rząd: Rybiki (Zygentoma)
                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Lepismatidae)
                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Rybik mrowiskowy (Atelura formicaria) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                                            • Rybik żółty (Neoasterolepisima) (PL)
                                                                                                                                                                                                                                                                                          • Rodzina: (Nicoletiidae)


                                                                                                                                                                                                                                                                                        Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
                                                                                                                                                                                                                                                                                        © ® Media Nauka 2008-2020 r.