Paziowate

Paziowate (Papilionidae) to rodzina owadów, która liczy dziś 600 gatunków. W Polsce żyje 5 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

To zwykle duże motyle, pięknie latające. Czułki są krótkie i grubsze na ich końcach. Kolorystyka krajowych motyli to biel z czerwonymi i/lub czarnymi plamkami lub żółty kolor z wyraźnym rysunkiem. Wewnętrzny brzeg drugiej pary skrzydeł jest wklęsły. Nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy.

Gąsienice są gładkie, pokryte wyrostkami lub brodawkami z delikatnymi włoskami. Barwy są jaskrawe lub maskujące.

lekcje
Rozpoznawanie motyli dziennych Polski cz.1

Poznaj najpiękniejsze, najbardziej pospolite motyle dzienne Polski. Naucz się je rozpoznawać.


spis treści

Testy

Testy pozwalają zweryfikować wiedzę po każdej lekcji.

ikona Rozpoznawanie motyli dziennych Polski cz.1.

Prosty test, który sprawdzi twoją umiejętność rozpoznawania najpiękniejszych i najbardziej pospolitych motyli dziennych Polski.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Niepylak apolloNiepylak apolloNiepylak apollo PL

Parnassius apollo

Niepylak apollo to bardzo rzadki i największy w Polsce motyl dzienny. Nazwa niepylak oznacza, że nie ma łusek na skrzydłach i nie zostawia na palcach pyłku. Znanych jest około 600 form tego motyla. Jest pod ścisłą ochroną gatunkową.


Niepylak mnemozynaNiepylak mnemozyna PL

Parnassius mnemosyne

Niepylak mnemozyna to chroniony w Polsce motyl dzienny o białych skrzydłach z czarnymi plamkami. Gąsienica jest czarna z czerwonymi kropkami. Jest pozbawiona włosków.


Paź królowejPaź królowejPaź królowej PL

Papilio machaon

Paź królowej to łatwo rozpoznawalny, piękny i duży motyl dzienny, pospolity w Polsce. Motyl dorosły ma skrzydła o żółtym tle, na którym znajduje się wyraźny, charakterystyczny rysunek.


Paź żeglarzPaź żeglarzPaź żeglarz PL

Iphiclides podalirius

Paź żeglarz to duży motyl dzienny, kiedyś dość pospolity w Polsce. Jest w Polsce chroniony. Można go spotkać w okresie maj-czerwiec oraz sierpień-wrzesień. Gąsienica jest mięsista, nieowłosiona, zielona z żółtymi paskami.


Zygzakowiec kokornakowiecZygzakowiec kokornakowiecZygzakowiec kokornakowiec PL

Zerynthia polyxena

Zygzakowiec kokornakowiec (Zerynthia polyxena) to piękny motyl z rodziny paziowatych, spotykany u nas tylko podczas migracji. Na brzegach skrzydeł deseń układa się w bardzo wyraźny zygzak.


Pachliopta hector
Pachliopta hector

Pachliopta hector

Pachliopta hector to gatunek dziennego motyla z rodziny paziowatych. Dymorfizm płciowy wyraźnie zaznaczony. Samica jest większa od samca, skrzydła drugiej pary są rozjaśnione.


Archon apollinusArchon apollinus

Archon apollinus

Archon apollinus to motyl z rodziny paziowatych. Skrzydła przednie są szaro-białe z ciemnymi plamami. Skrzydła tylne są jasnoszare z grafitową obwódką i kolorowymi oczkami.


Trogonoptera brookiana
Trogonoptera brookiana

Trogonoptera brookiana

Trogonoptera brookiana to gatunek tropikalnego, dużego motyla z rodziny paziowatych, podobny do Trogonoptera trojana. Pochodzi z Azji.


Teinopalpus imperialis
Teinopalpus imperialis

Teinopalpus imperialis

Teinopalpus imperialis to duży motyl z rodziny paziowatych, żyjący w tropikach. Samiec ma skrzydła zielone z ciemnymi przepaskami na skrzydłach pierwszej pary.


Papilio aegeusPapilio aegeus

Papilio aegeus

Papilio aegeus to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Dymorfizm płciowy wyraźnie zaznaczony. Samiec ma czarne skrzydła z białą przepaską na przednim skrzydle i białym polem na drugim skrzydle.


Papilio antimachus
Papilio antimachus

Papilio antimachus

Papilio antimachus to gatunek motyla tropikalnego z rodziny paziowatych. Skrzydła bardzo duże, pomarańczowo-czarne. Ciało podobnie ubarwione.


Atrophaneura priapusAtrophaneura priapus

Atrophaneura priapus

Atrophaneura priapus to gatunek tropikalnego motyla z rodziny paziowatych. Samica jest dużo większa od samca. Obie płci mają ciemne skrzydła, przednie brązowo przydymione z czarnym żyłkowaniem.


Baronia brevicornis
Baronia brevicornis

Baronia brevicornis

Baronia brevicornis to gatunek dziennego motyla z rodziny paziowatych. Samica rożni się od samca. U samca na jasnobrązowym tle występuje szereg białych i lekko żółtawych plam.


Papilio isidorusPapilio isidorus

Papilio isidorus

Papilio isidorus to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Ubarwienie skrzydeł czarne, z jaśniejszymi obszarami na przednich skrzydłach. Na tylnych skrzydłach kilka różowawych plam.


Papilio lormieriPapilio lormieri

Papilio lormieri

Papilio lormieri to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Samica jest większa od samca. Tło ciemnobrązowe. Białe plamy układają się w szerszą przepaskę na obu parach skrzydeł i węższą na zewnętrznej części.


Papilio lowiPapilio lowi

Papilio lowi

Papilio lowi to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Motyl ten występuje jedynie na Filipinach w Indonezji.


Papilio nobilisPapilio nobilis

Papilio nobilis

Papilio nobilis to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Ubarwienie skrzydeł samca żółte, jednolite lub z brązowymi plamami.


Papilio phorcasPapilio phorcas

Papilio phorcas

Papilio phorcas to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Samiec ma czarne skrzydła z seledynowymi polami, układającymi się w szeroką przepaskę. Skraj skrzydeł pofalowany, tylnych dużo bardziej.


Papilio troilusPapilio troilusPapilio troilus

Papilio troilus

Papilio troilus to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Samica jest większa od samca i ma brązowawe skrzydła. Skrzydła samca mają ciemne tło.


Protographium epidausProtographium epidaus

Protographium epidaus

Protographium epidaus to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Ciało czarno-białe. Skrzydła czarno-białe z czerwoną plamą i długim ogonkiem na tylnym skrzydle. Czarne przepaski biegną ukośnie przez skrzydła.


Protographium marcellusProtographium marcellus

Protographium marcellus

Protographium marcellus to gatunek motyla z rodziny paziowatych. Ciało czarno-białawe. Skrzydła czarno-białe z czerwoną i niebieskimi plamami i długim ogonkiem na tylnym skrzydle.


Ornithoptera euphorion
Ornithoptera euphorion

Ornithoptera euphorion

Ornithoptera euphorion to gatunek motyla z rodziny paziowatych, dawniej uważany za podgatunek Ornithoptera priamus. Samiec różni się od samicy .


Ornithoptera alexandrae
Ornithoptera alexandrae
Ornithoptera alexandrae

Ornithoptera alexandrae

Ornithoptera alexandrae to gatunek motyla z rodziny paziowatych, największy motyl dzienny świata. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samica jest większa od samca.


Papilio zalmoxisPapilio zalmoxis

Papilio zalmoxis

Papilio zalmoxis to gatunek dziennego motyla z rodziny paziowatych. Ubarwienie skrzydeł niebiesko-czarne. Czarne są żyłki i skraje skrzydeł. Odwłok żółty.


Papilio thoasPapilio thoas

Papilio thoas

Papilio thoas to gatunek dziennego motyla z rodziny paziowatych. Tło skrzydeł czarne z żółtymi plamami, układającymi się w przepaski.


Papilio demolionPapilio demolion

Papilio demolion

Papilio demolion to gatunek dziennego motyla z rodziny paziowatych. Tło skrzydeł czarne z białymi plamami, układającymi się w przepaski. Na tylnym skrzydle żółtawa plamka oraz długi, czarny ogonek.

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie. Największa liczba gatunków występuje w tropikach. W kraju najłatwiej spotkać paziowate na terenach otwartych porośniętych roślinnością.

Tryb życia i zachowanie

Są to motyle dzienne. Lubią wysoką temperaturę i dobre nasłonecznienie. Lot jest zgrabny, szybki, szybujący. Motyle te chętnie siadają na kwiatach.

Morfologia i anatomia

Gąsienice są wyposażone w gruczoł (osmeterium), który wytwarza substancje odstraszające. Gruczoł ten znajduje się tuż za głową i w razie zagrożenia jest wysuwany.

Rozmnażanie

Przeobrażenie jest zupełne. Poczwarki są przyczepione do roślin kremasterem i są przepasane w połowie nitką przędzy. Niepylaki przepoczwarzają się na ziemi w luźnym kokonie.

Pożywienie

Gąsienice żywią się zielonymi częściami roślin, dorosłe osobniki żywią się nektarem.

Ochrona i zagrożenia

Z wyjątkiem pazia królowej to rzadkie motyle w Polsce. Podejmowano próby reintrodukcji w Polsce niepylaka apollo.

Ciekawostki

Do paziowatych należy największy gatunek motyla dziennego - Ornithoptera alexandrae z Papui-Nowej Gwinei

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          : Okres lotu Archon apollinus.
         Niepylak apollo: Możliwa obserwacja motyli niepylaka apollo.
 Niepylak apollo: Możliwa obserwacja gąsienic niepylaka apollo.
         Niepylak mnemozyna: Możliwa obserwacja motyla niepylaka mnemozyny w Polsce.
         Niepylak mnemozyna: Możliwa obserwacja gąsienic niepylaka mnemozyny w Polsce.
         Paź królowej: Możliwa obserwacja motyli pazia królowej z pierwszego pokolenia.
          Paź królowej: Możliwa obserwacja motyli pazia królowej z drugiego pokolenia.
          Paź królowej: Możliwa czasem obserwacja motyli pazia królowej z częściowo trzeciego pokolenia na południu kraju.
       Paź królowej: Możliwa obserwacja gąsienic pazia królowej w Polsce. W październiku obserwacje bardzo rzadkie.
         Paź żeglarz: Możliwa obserwacja dorosłych motyli pazia żeglarza w Polsce - pierwsze pokolenie.
         Paź żeglarz: Możliwa obserwacja dorosłych motyli pazia żeglarza w Polsce - drugie pokolenie.
       Paź żeglarz: Możliwa obserwacja gąsienicy pazia żeglarza w Polsce.
          Zygzakowiec kokornakowiec: Możliwość obserwowania w Polsce zygzakowca kokornakowca (migrujące osobniki).
       Zygzakowiec kokornakowiec: Możliwość obserwowania w południowej Europie zygzakowca kokornakowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-15Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.