logo

Niepylak apollo

Niepylak apollo (Parnassius apollo) to bardzo rzadki w Polsce motyl dzienny. Jest wyjątkowo piękny. To największy w Polsce motyl o rozpiętości skrzydeł do 8-9 cm. Cechuje się dużą zmiennością. Znanych jest około 600 form tego motyla. Jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Dorosła gąsienica jest aksamitnie czarna, pokryta drobnymi, stalowoniebieskimi brodawkami, po bokach występują pomarańczowe plamki. Białe ubarwienie skrzydeł z czarnymi plamkami ma cel ochronny. Dzięki niemu motyl zlewa się z barwą skał wapiennych i białych kwiatów. Nazwę "niepylak" zawdzięcza temu, że nie ma łusek, dlatego nie zostawia na palcach pyłku.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa środkowa i Azja. W Polsce w Pieninach i Górach Kruczych. Zasiedla łąki dolin i zboczy górskich. Zamieszkuje zbocza i łąki górskie. W Europie sięga 2000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Lata dość wolno trzepocącym lotem, przechodzącym w szybowanie. Nie jest płochliwy. Siada często na kwiatach ostów. Zimuje gąsienica oraz jaja.

Pożywienie

Żeruje na rozchodniku i rojniku.

Rozmnażanie

Stadium poczwarki trwa od 8 dni do kilku tygodni.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten ma status narażony na wyginięcie (kategoria VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych). W Polsce motyl ten zajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Niepylak apollo jest ginącym gatunkiem. W Polsce jest ich (w 2009 roku) niewiele ponad tysiąc sztuk. Do odtwarzania ich populacji przyczynia się w Polsce pewien amator entomolog - pan Jerzy Budzik, który samodzielnie i na własny koszt prowadzi hodowlę tego motyla. Z dwudziestu poczwarek udało mu się uzyskać ponad 20 tysięcy sztuk gąsienic. Pan Budzik próbuje odtworzyć populację w Sudetach oraz innych regionach kraju, gdzie motyl ten już dawno wyginął. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.© medianauka.pl, 2009-10-04, GAT-22


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Możliwa obserwacja motyli niepylaka apollo.
 Możliwa obserwacja gąsienic niepylaka apollo.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaNiepylak mnemozyna
Parnassius mnemosyne
Paziowate
Paziowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Kolorowanka
Kolorowanka

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Polecamy w naszym sklepie

Zoologia stawonogi
Mapa świata Puzzle
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.