Nasierszycowate

Nasierszycowate (Endromidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy zaledwie jeden gatunek ćmy, który występuje także w naszym kraju. Niektóre źródła zaliczają tu w ostatnim czasie także inne motyle, w tym rodzaje Prismosticta i Andraca, a także Mirina.

Wygląd

Samce są dużo mniejsze od samic. Samiec ma brunatne skrzydła z pomarańczowymi elementami. Samice mają skrzydła szarobrązowe, białawe, bez pomarańczowych obszarów. Gąsienice są czarne, z czasem zielenieją.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

Samce przejawiają dzienną aktywność. Gąsienice żerują grupowo. Zimuje postać poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 55-85 mm.

Rozmnażanie

Roślina żywicielka jest brzoza, olsza i leszczyna. Przepoczwarzenie ma miejsce na ziemi w kokonie.

Pożywienie

Motyle nie pobierają pokarmu.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Nasierszyca brzozówka, nasierszyca różnobarwna: Okres lotu nasierszycy brzozówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-848©® Media Nauka 2008-2023 r.