Nasierszycowate

Nasierszycowate (Endromidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy zaledwie jeden gatunek ćmy, który występuje także w naszym kraju. Niektóre źródła zaliczają tu w ostatnim czasie także inne motyle, w tym rodzaje Prismosticta i Andraca, a także Mirina.

Wygląd

Samce są dużo mniejsze od samic. Samiec ma brunatne skrzydła z pomarańczowymi elementami. Samice mają skrzydła szarobrązowe, białawe, bez pomarańczowych obszarów. Gąsienice są czarne, z czasem zielenieją.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Nasierszyca brzozówka, nasierszyca różnobarwnaNasierszyca brzozówka, nasierszyca różnobarwna PL

Endromis versicolora

Nasierszyca brzozówka, nasierszyca różnobarwna (Endromis versicolora) to jedyny przedstawiciel rodziny nasierszycowatych, obecny także w naszym kraju. To duża i piękna ćma. Samce są dużo mniejsze od samic. Samiec ma brunatne skrzydła z pomarańczowymi eleme

Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

Samce przejawiają dzienną aktywność. Gąsienice żerują grupowo. Zimuje postać poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 55-85 mm.

Rozmnażanie

Roślina żywicielka jest brzoza, olsza i leszczyna. Przepoczwarzenie ma miejsce na ziemi w kokonie.

Pożywienie

Motyle nie pobierają pokarmu.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Nasierszyca brzozówka, nasierszyca różnobarwna: Okres lotu nasierszycy brzozówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-848Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.