Nasierszycowate

Nasierszycowate (Endromidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy zaledwie jeden gatunek ćmy, który występuje także w naszym kraju. Niektóre źródła zaliczają tu w ostatnim czasie także inne motyle, w tym rodzaje Prismosticta i Andraca, a także Mirina.

Samce są dużo mniejsze od samic. Samiec ma brunatne skrzydła z pomarańczowymi elementami. Samice mają skrzydła szarobrązowe, białawe, bez pomarańczowych obszarów. Gąsienice są czarne, z czasem zielenieją.

Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

Samce przejawiają dzienną aktywność. Gąsienice żerują grupowo. Zimuje postać poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 55-85 mm.

Rozmnażanie

Roślina żywicielka jest brzoza, olsza i leszczyna. Przepoczwarzenie ma miejsce na ziemi w kokonie.

Pożywienie

Motyle nie pobierają pokarmu.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu nasierszycy brzozówki.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.33 / 63.48%
2024-01-22




Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-848



©® Media Nauka 2008-2023 r.