Prządkowate

Prządkowate (Bombycidae) to owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy kilkaset gatunków. W Polsce ani w Europie nie występują motyle z tej rodziny.

Pierwsza para skrzydeł ma charakterystyczne, sierpowate wycięcie. Narządy gębowe są zredukowane. Samiec ma masywne czułki, samica mniej.

Występowanie i środowisko

Prządkowate to motyle strefy tropikalnej i subtropikalnej Afryki oraz Azji.

Tryb życia i zachowanie

Przed dokonaniem przepoczwarzenia, gąsienice przędą z jednej nici duże kokony.

Pożywienie

Gąsienica zjada liście morwy oraz roślin spokrewnionych z morwą.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-08-03, RODZ-1398©® Media Nauka 2008-2023 r.