Logo Media Nauka

FacebookPrządkowate

Prządkowate (Bombycidae) to owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy kilkaset gatunków. W Polsce ani w Europie nie występują motyle z tej rodziny.

Wygląd

Pierwsza para skrzydeł ma charakterystyczne, sierpowate wycięcie. Narządy gębowe są zredukowane. Samiec ma masywne czułki, samica mniej.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Jedwabnik morwowyJedwabnik morwowy PL

Bombyx mori

Jedwabnik morwowy, prządka jedwabnik (Bombyx mori) to gatunek motyla z rodziny prządkowatych. Przednia para skrzydeł ma sierpowate wycięcie. Ciało motyla jest biało-kremowe. Motyl jest mocno owłosiony.

Występowanie i środowisko

Prządkowate to motyle strefy tropikalnej i subtropikalnej Afryki oraz Azji.

Tryb życia i zachowanie

Przed dokonaniem przepoczwarzenia, gąsienice przędą z jednej nici duże kokony.

Pożywienie

Gąsienica zjada liście morwy oraz roślin spokrewnionych z morwą.
© medianauka.pl, 2018-08-03, RODZ-1398Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Polecamy w naszym sklepie

Owady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.