Jedwabnik morwowy
Jedwabnik morwowy, prządka jedwabnik (Bombyx mori) to gatunek motyla z rodziny prządkowatych. Przednia para skrzydeł ma sierpowate wycięcie. Ciało motyla jest biało-kremowe. Motyl jest mocno owłosiony. Narządy gębowe są zredukowane. Samiec ma masywne czułki, samica mniej, jednak u obu płci czułki są podwójnie grzebieniaste. Samica jest większa od samca. Gąsienica jest brunatna na początku swego życia, później żółtawobiała. Ma na końcu swojego ciała róg.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© Eric Isselée -Fotolia.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko PL
Obszar występowania to wschodnia część Azji.
Tryb życia i zachowanie
Gąsienica 4 razy linieje. Później z jednej nici budowany jest duży kokon. Kolor kokonu może być żółty, seledynowy lub biały. To zależy od rasy.
Morfologia i anatomia
Rozpiętość skrzydeł osiąga 4 cm. Gąsienice dorastają do 8 cm długości ciała.
Pożywienie
Rośliną żywicielką jest morwa.
Rozmnażanie
Samca składa około 500 jaj. Przepoczwarzenie następuje w kokonie.
Ochrona i zagrożenia
Nić, z której zbudowany jest kokon ma długość nawet 300-1500 m. Zdarza się, że nić może mieć wyjątkowo nawet 4 km długości. Z tej nici już 2600 lat p.n.e. Chińczycy pozyskiwali produkt do produkcji jedwabiu. W Chinach wywóz motyla był surowo zakazany. Jednak w V wieku udało się wywieźć jaja tego motyla do Turcji, a potem do Europy (Francja, Hiszpania, Włochy), gdzie również hodowano te motyle dla cennej przędzy.
Prawdopodobnie forma pierwotna tego motyla była ciemniej ubarwiona.

Pytania
Jak się pozyskuje nić jedwabnika?
Otóż w dość brutalny sposób. Poczwarki, gdy mają już 10 dni zabija się za pomocą gorącego powietrza lub wody. Po zamoczeniu kokonu odwija się z niego nić.
Pokrewne gatunki owadów
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2018-08-03, GAT-15930