Logo Media Nauka

FacebookWyślepkowate

Wyślepkowate (Conopidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 800 gatunków, z czego w Europie żyje około 80 gatunków, a w Polsce 52.

Wygląd

Muchówki te przypominają przedstawicieli osowatych. Głowa jest szeroka, dużych rozmiarów, czułki duże. Oczy są rozdzielone. Aparat gębowy jest wydłużony w ryjek.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Abrachyglossum capitatumAbrachyglossum capitatum

Abrachyglossum capitatum

Abrachyglossum capitatum to gatunek muchówki z rodziny wyślepkowatych. Jak większość gatunków z tej rodziny muchówka ta przypomina osę. Szczególnie widoczne są czarno-żółte pasy na odwłoku.

Występowanie i środowisko

Muchówki te występują na całym świecie.

Tryb życia i zachowanie

Najłatwiej spotkać te owady na kwiatach na łąkach. To owady aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała krajowych wyślepkowatych wynosi od 4 do 18 mm.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na ciele owadów z rzędu błonkówek. Larwy rozwijają się w ciele ofiar. Przepoczwarzenie następuje po śmierci żywiciela.

Pożywienie

Osobniki dorosłe odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów.
© medianauka.pl, 2019-03-19, RODZ-634Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.