Wyślepkowate

Wyślepkowate (Conopidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 800 gatunków, z czego w Europie żyje około 80 gatunków, a w Polsce 52.

Wygląd

Muchówki te przypominają przedstawicieli osowatych. Głowa jest szeroka, dużych rozmiarów, czułki duże. Oczy są rozdzielone. Aparat gębowy jest wydłużony w ryjek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Abrachyglossum capitatumAbrachyglossum capitatum

Abrachyglossum capitatum

Abrachyglossum capitatum to gatunek muchówki z rodziny wyślepkowatych. Jak większość gatunków z tej rodziny muchówka ta przypomina osę. Szczególnie widoczne są czarno-żółte pasy na odwłoku.

Występowanie i środowisko

Muchówki te występują na całym świecie.

Tryb życia i zachowanie

Najłatwiej spotkać te owady na kwiatach na łąkach. To owady aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała krajowych wyślepkowatych wynosi od 4 do 18 mm.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na ciele owadów z rzędu błonkówek. Larwy rozwijają się w ciele ofiar. Przepoczwarzenie następuje po śmierci żywiciela.

Pożywienie

Osobniki dorosłe odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów.
Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-19, RODZ-634Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.