Gzowate

Gzowate (Oestridae) to rodzina muchówek, do której zaliczamy około 80 gatunków, z czego w Polsce 14. To w większości pasożyty ssaków, głównie kopytnych, rzadziej gryzoni, kangurów i słoni.

Głowa jest duża, ciało owłosione, krępe, dużych lub średnich rozmiarów. Część gatunków jest podobna do pszczół i trzmieli.

Występowanie i środowisko

Gzowate występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

To pasożyty ssaków.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 9 do 20 mm. Larwa może mięć nawet 3 cm długości i ponad centymetr średnicy. Narządy gębowe są uwstecznione.

Rozmnażanie

Larwy rozwijają się w nozdrzach, gardle, układzie pokarmowym lub pod skórą ssaków kopytnych, rzadziej innych. Co ciekawe samica składa nie tylko jaja (nawet 1000), ale w przypadku niektórych gatunków nawet już wyległe larwy na żywicielu wprost do nozdrzy lub oczu! Obecność larw zdradzają charakterystyczne guzy na ciele ofiary. Przepoczwarzenie następuje poza organizmem ofiary.

Pożywienie

Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu. Larwy prowadzą pasożytniczy tryb życia, odżywiając się śluzami i tkankami żywiciela.

Ciekawostki

Zwierzęta boją się gzów. Gdy samica gza przelatuje obok bydła, to w wpada w panikę, stara się nawet uciekać. Zaatakowane przez gzy zwierzęta mogą nawet z tego powodu umrzeć.

Pytania

Czy gzy są niebezpieczne dla ludzi?

Tak. Człowiek również może być zaatakowany przez samicę gza. Larwy mogą rozwijać się pod skórą, w oku, krtani i zatokach. Usunięcie larw wymaga zwykle interwencji chirurga. Niestety zakażenie może być także przyczyną śmierci człowieka.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Henryk Sandner — Mały Słownik Zoologiczny Owady, ISBN 83-214-0046-9, Wiedza Powszechna 1979
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis — Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2020-11-18, RODZ-649



©® Media Nauka 2008-2023 r.