Ćmiankowate
Ćmiankowate (Psychodidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 1500 gatunków, z czego w Polsce 50 gatunków.
Wygląd
Ubarwienie żółtawe, brązowe, brunatne. Ciało obficie owłosione. Owady te mają względnie duże skrzydła, podobne do skrzydeł niektórych motyli. W zasadzie bardziej przypominają ćmy, niż muchy.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Clogmia albipunctata
Clogmia albipunctata to gatunek muchówki z rodziny ćmiankowatych. Z wyglądu przypomina bardziej ćmę niż muchę. Ubarwienie szarawo-brunatne, ciało mocno owłosione.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Neoarisemus niger
- Psychoda alternata
Występowanie i środowisko
W Polsce muchówki te są powszechnie spotykane na terenie całego kraju. Preferują wilgotne środowiska, obory, łazienki itp.
Tryb życia i zachowanie
Ćmiankowate latają niezgrabnie, zgodnie z ruchem powietrza.
Morfologia i anatomia
Są to owady o rozmiarach nie przekraczających 5 mm długości. Aparat gębowy zwykle przystosowany do pobierania nektaru, u moskitków służy do przekłuwania skóry zwierząt kręgowych.
Rozmnażanie
Występuje kilka pokoleń w ciągu roku.
Pożywienie
Larwy przechodzą rozwój w organicznych szczątkach, nawozie, mule. Osobniki dorosłe zwykle nie pobierają pokarmu.
Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2019-03-19, RODZ-622