Logo Media Nauka

Ćmiankowate

Ćmiankowate (Psychodidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 1500 gatunków, z czego w Polsce 50 gatunków.

Wygląd

Ubarwienie żółtawe, brązowe, brunatne. Ciało obficie owłosione. Owady te mają względnie duże skrzydła, podobne do skrzydeł niektórych motyli. W zasadzie bardziej przypominają ćmy, niż muchy.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Clogmia albipunctataClogmia albipunctata

Clogmia albipunctata

Clogmia albipunctata to gatunek muchówki z rodziny ćmiankowatych. Z wyglądu przypomina bardziej ćmę niż muchę. Ubarwienie szarawo-brunatne, ciało mocno owłosione.

Inne gatunki

  • Neoarisemus niger
  • Psychoda alternata

Występowanie i środowisko

W Polsce muchówki te są powszechnie spotykane na terenie całego kraju. Preferują wilgotne środowiska, obory, łazienki itp.

Tryb życia i zachowanie

Ćmiankowate latają niezgrabnie, zgodnie z ruchem powietrza.

Morfologia i anatomia

Są to owady o rozmiarach nie przekraczających 5 mm długości. Aparat gębowy zwykle przystosowany do pobierania nektaru, u moskitków służy do przekłuwania skóry zwierząt kręgowych.

Rozmnażanie

Występuje kilka pokoleń w ciągu roku.

Pożywienie

Larwy przechodzą rozwój w organicznych szczątkach, nawozie, mule. Osobniki dorosłe zwykle nie pobierają pokarmu.
© medianauka.pl, 2019-03-19, RODZ-622Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.