Nastecznikowate
Nastecznikowate (Pompilidae) to rodzina błonkówek, do której zaliczamy około 4500 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 85. To zabójcy pająków, także tych jadowitych.
Wygląd
Sylwetka tych błonkówek jest smukła. Owady te mają zwykle długie odnóża i czułki. Ubarwienie czarne, często z czerwonymi lub pomarańczowymi plamami na odwłoku, rzadziej z białym lub żółtawym wzorem. Często poszczególne gatunki trudno od siebie odróżnić nawet specjaliście.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Priocnemis vulgaris
Priocnemis vulgaris to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Ciało smukłe, czarne z czarno-pomarańczowym odwłokiem.

Cyphononyx atropos
Cyphononyx atropos to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Sylwetka smukła, ubarwienie czarne. Odnóża bardzo długie, czułki również.

Hemipepsis tamisieri
Hemipepsis tamisieri to gatunek błonkówki z rodziny nasteczniokowatych. Odnóża i czułki długie, ubarwienie żółtopomarańczowe, czarne.

Hemipepsis ustulata
Hemipepsis ustulata to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Skrzydła pomarańczowobrązowe. Ciało ciemne z metalicznym niebieskozielonkawym połyskiem.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.




Inne gatunki
- upieńkowiec łysawy (Agenioideus usurarius)
- swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus)
- woilnica czarniawa (Auplopus carbonarius)
- upieńka przepasówka (Dipogon variegatus)
- dręczka poskoczowa (Eoferreola rhombica)
- nastecznik szarawy (Pompilus cinereus)
Występowanie i środowisko
W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju, ale zwykle rzadko.
Tryb życia i zachowanie
To owady o dziennej aktywności. Są samotnikami.
Morfologia i anatomia
Długość ciała od 0,5 do 5 cm.
Rozmnażanie
Samice polują na pająki, żądląc je i składają na nich jajo (po jednym na pająku). Następnie pająk jest zakopywany w ziemi. Są też gatunki kleptopasożytnicze. Inne pasożytują na żywych pająkach.
Pożywienie
Osobniki dorosłe odżywiają się nektarem, larwy żywią się pająkami.
Ochrona i zagrożenia
Ponad połowa krajowych gatunków jest zagrożona u nas wyginięciem.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011
- Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2016-02-22, RODZ-576