Nastecznikowate

Nastecznikowate (Pompilidae) to rodzina błonkówek, do której zaliczamy około 4500 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 85. To zabójcy pająków, także tych jadowitych.

Wygląd

Sylwetka tych błonkówek jest smukła. Owady te mają zwykle długie odnóża i czułki. Ubarwienie czarne, często z czerwonymi lub pomarańczowymi plamami na odwłoku, rzadziej z białym lub żółtawym wzorem. Często poszczególne gatunki trudno od siebie odróżnić nawet specjaliście.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Priocnemis vulgarisPriocnemis vulgaris PL

Priocnemis vulgaris

Priocnemis vulgaris to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Ciało smukłe, czarne z czarno-pomarańczowym odwłokiem.


Cyphononyx atroposCyphononyx atropos

Cyphononyx atropos

Cyphononyx atropos to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Sylwetka smukła, ubarwienie czarne. Odnóża bardzo długie, czułki również.


Hemipepsis tamisieriHemipepsis tamisieri

Hemipepsis tamisieri

Hemipepsis tamisieri to gatunek błonkówki z rodziny nasteczniokowatych. Odnóża i czułki długie, ubarwienie żółtopomarańczowe, czarne.


Hemipepsis ustulataHemipepsis ustulata

Hemipepsis ustulata

Hemipepsis ustulata to gatunek błonkówki z rodziny nastecznikowatych. Skrzydła pomarańczowobrązowe. Ciało ciemne z metalicznym niebieskozielonkawym połyskiem.

Inne gatunki

  • upieńkowiec łysawy (Agenioideus usurarius)
  • swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus)
  • woilnica czarniawa (Auplopus carbonarius)
  • upieńka przepasówka (Dipogon variegatus)
  • dręczka poskoczowa (Eoferreola rhombica)
  • nastecznik szarawy (Pompilus cinereus)

Występowanie i środowisko

W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju, ale zwykle rzadko.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności. Są samotnikami.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 0,5 do 5 cm.

Rozmnażanie

Samice polują na pająki, żądląc je i składają na nich jajo (po jednym na pająku). Następnie pająk jest zakopywany w ziemi. Są też gatunki kleptopasożytnicze. Inne pasożytują na żywych pająkach.

Pożywienie

Osobniki dorosłe odżywiają się nektarem, larwy żywią się pająkami.

Ochrona i zagrożenia

Ponad połowa krajowych gatunków jest zagrożona u nas wyginięciem.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2016-02-22, RODZ-576Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.