Kowalowate

Kowalowate (Pyrrhocoridae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 400 gatunków. W Polsce żyją tylko 2 gatunki z tej rodziny owadów.

Wygląd

Długość ich ciała to około 10 mm. Mają zwykle jaskrawe ubarwienie: czerwone, żółte i czarne. Są łatwo rozpoznawalne i zwykle spotyka się je w całych skupiskach.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pyrrhocoris marginatusPyrrhocoris marginatus PL

Pyrrhocoris marginatus

Pyrrhocoris marginatus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny kowalowatych. Ma ciemne ubarwienie ciała. Końce odnóży są nieco jaśniejsze. W Polsce gatunek występuje tylko na Dolnym Śląsku.


Kowal bezskrzydłyKowal bezskrzydły PL

Pyrrhocoris apterus

Kowal bezskrzydły to pospolity w Polsce owad o czerwonym zabarwieniu z czarnymi plamkami. Żyje w dużych grupach. Można go zobaczyć w nasłonecznionych miejscach u podstawy pni drzew.

Występowanie i środowisko

Owady te występują głównie w tropikach. W Polsce najczęściej można je spotkać w dużych skupiskach, najczęściej na korze dużych i starych drzew (najczęściej lipa). Pospolite w całej Polsce są kowale bezskrzydłe.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Rozwój z przeobrażeniem niezupełnym.

Pożywienie

Odżywiają się sokami owoców i nasion roślin.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce kowalowate nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-4Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.