Kowalowate

Kowalowate (Pyrrhocoridae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 400 gatunków. W Polsce żyją tylko 2 gatunki z tej rodziny owadów.

Wygląd

Długość ich ciała to około 10 mm. Mają zwykle jaskrawe ubarwienie: czerwone, żółte i czarne. Są łatwo rozpoznawalne i zwykle spotyka się je w całych skupiskach.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Pyrrhocoris marginatusPyrrhocoris marginatus PL

Pyrrhocoris marginatus

Pyrrhocoris marginatus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny kowalowatych. Ma ciemne ubarwienie ciała. Końce odnóży są nieco jaśniejsze. W Polsce gatunek występuje tylko na Dolnym Śląsku.


Kowal bezskrzydłyKowal bezskrzydły PL

Pyrrhocoris apterus

Kowal bezskrzydły to pospolity w Polsce owad o czerwonym zabarwieniu z czarnymi plamkami. Żyje w dużych grupach. Można go zobaczyć w nasłonecznionych miejscach u podstawy pni drzew.

Występowanie i środowisko

Owady te występują głównie w tropikach. W Polsce najczęściej można je spotkać w dużych skupiskach, najczęściej na korze dużych i starych drzew (najczęściej lipa). Pospolite w całej Polsce są kowale bezskrzydłe.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Rozwój z przeobrażeniem niezupełnym.

Pożywienie

Odżywiają się sokami owoców i nasion roślin.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce kowalowate nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-4Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.