Kowal bezskrzydły

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 3.

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus) to pospolity w Polsce owad z rzędu pluskwiaków, o charakterystycznym, czerwonym zabarwieniu z czarnymi plamkami, żyjącym w dużych grupach. Można go zobaczyć w nasłonecznionych miejscach u podstawy pni drzew, płotów. Występują tylko z pierwszą parą skrzydeł lub dwoma (polimorfizm).

Występowanie i środowisko PL

Kowale bezskrzydłe występują w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. W Polsce owady te można spotkać na terenie całego kraju, najczęściej na lipie, malwie i robinii. Owady te można spotkać wiosną i latem.

Tryb życia i zachowanie

Owady te żyją gromadnie w skupiskach blisko drzew. Prawdopodobnie przyczyną gromadzenia się owadów w skupiska jest lepsze ostrzeżenie dla potencjalnych drapieżników. W jednej grupie zwykle można spotkać owady w różnym stadium rozwoju. Dorosłe owady zimują.

Pożywienie

Kowal bezskrzydły jest wszystkożerny. Żywi się sokami roślin i martwych owadów (w tym własnego gatunku) oraz mięczaków. Ulubionym pokarmem kowala bezskrzydłego są orzeszki lipy, nasiona malwy i fasolki robinii.

Rozmnażanie

Rozmnażanie zaczyna się w maju. Samica składa jaja w podłożu. Z jaj w czerwcu wykluwają się larwy. Podczas kopulacji samiec i samica poruszają się połączone odwłokami, czasem przez wiele godzin, a nawet dni. Para porusza się przy tym tak, że samica kieruje się do przodu, a samiec kroczy tyłem.

Ochrona i zagrożenia

To pospolity owad w naszym kraju.

Ciekawostki

Owady te nie niszczą zwykle zarodków w nasionach drzew. Mogą jednak być szkodnikami w winnicach i szkółkach upraw drzew.

W orzechach lipy znajduje się substancja, która hamuje rozwój larwalny owadów. Kowale bezskrzydłe są odporne na tę substancję. Zdarza się jednak, że rozwój niektórych osobników kowala kończy się na stadium larwalnym.

Bardzo podobny do kowala bezskrzydłego jest glinik lulkarz.

Potoczna nazwa tego owada, używana głównie przez dzieci to tramwajarz.


Filmy


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Marek W. Kozłowski – Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas Owadów, ISBN 978-83-7845-859-3, SBM 2015
  • Henryk Sandner – Owady – zwierzęta świata, ISBN 83-01-08369-7, PWN 1990
  • V. J. Stanek – Wielki atlas owadów, Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze 1972
  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2009-04-26, GAT-4
Data aktualizacji artykułu: 2021-11-09
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.