Mydidae

Mydidae to rodzina muchówek, do których należą największe gatunki świata. Do tej rodziny zaliczamy 461 gatunków, zgrupowanych w 11 podrodzin.

Występowanie i środowisko

Muchy te żyją w obu Amerykach, Afryce, Europie, Azji i Australii. Preferują suche i ciepłe środowisko, niektóre tylko żyją w lasach deszczowych.

Morfologia i anatomia

Osiągają ogromne rozmiary, jak na owady. Rekordzista ma ponad 6 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Samice składają najczęściej jaja w suchej, piaszczystej glebie, w której larwy prowadzą drapieżny tryb życia.

Pożywienie

Wiele gatunków tych much odżywia się nektarem i pyłkiem kwiatów. Wiele gatunków jako imago nie ma wykształconych narządów gębowych i w ogóle nie pobiera pokarmu. Larwy są drapieżnikami i polują na inne bezkręgowce.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Stephen A. Marshall — Flies. The Natural History and Diversity of Diptera, ISBN-13: 978-1-77085-100, Firefly Books 2012

Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2022-01-08, RODZ-1730



©® Media Nauka 2008-2023 r.