Mydidae

Mydidae to rodzina muchówek, do których należą największe gatunki świata. Do tej rodziny zaliczamy 461 gatunków, zgrupowanych w 11 podrodzin.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Gauromydas herosGauromydas heros

Gauromydas heros

Gauromydas heros to gatunek muchówki z rodziny Mydidae i podrodziny Mydinae. Jest największą muchą świata.

Inne gatunki

  • Mydas clavatus

Występowanie i środowisko

Muchy te żyją w obu Amerykach, Afryce, Europie, Azji i Australii. Preferują suche i ciepłe środowisko, niektóre tylko żyją w lasach deszczowych.

Morfologia i anatomia

Osiągają ogromne rozmiary, jak na owady. Rekordzista ma ponad 6 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Samice składają najczęściej jaja w suchej, piaszczystej glebie, w której larwy prowadzą drapieżny tryb życia.

Pożywienie

Wiele gatunków tych much odżywia się nektarem i pyłkiem kwiatów. Wiele gatunków jako imago nie ma wykształconych narządów gębowych i w ogóle nie pobiera pokarmu. Larwy są drapieżnikami i polują na inne bezkręgowce.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Stephen A. Marshall - Flies. The Natural History and Diversity of Diptera, ISBN-13: 978-1-77085-100, Firefly Books 2012

Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2022-01-08, RODZ-1730Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.