Zwójkowate

Zwójkowate (Tortricidae) to duża rodzina motyli, która liczy dziś około 5000 gatunków. W Polsce żyje aż 446 gatunków z tej rodziny owadów. Wiele z nich trudno jest oznaczać amatorom.

To motyle o niewielkich rozmiarach, zwykle pięknie ubarwione. Różnorodność barw jest bardzo duża. Często pierwsza para skrzydeł jest brązowa, czasem kolorowa, z wyraźnym rysunkiem. Druga para jest na ogół jednolicie ubarwiona. Wiele gatunków bardzo trudno od siebie odróżnić. Niektóre samice nie są zdolne do lotu.

Występowanie i środowisko

Motyle te występują na terenie całego kraju. W Europie żyje około 500 gatunków. Znakomita większość przedstawicieli tej rodziny żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Motyle te latają w nocy i wieczorem. Gąsienice doprowadzają do zwijania liścia w rurkę. Stąd wywodzi się nazwa rodziny.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

W zależności od gatunku występuje 1-3 pokolenia w ciągu roku.

Pożywienie

Gąsienice żywią się liśćmi drzew i krzewów liściastych, rzadziej iglastych lub roślin zielnych. Rośliny żywicielki ułatwiają identyfikację gatunków. Niektóre gatunki żerują wewnątrz tkanek roślin (korzenie, łodygi, liście, owoce).

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków to szkodniki drzewostanów.

Ciekawostki

Brak danych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres lotu zwójki tęczowanej.
          Obserwujemy postać dorosłą zwójki zieloneczki.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-07-21, RODZ-328©® Media Nauka 2008-2023 r.