Logo Media Nauka

Zwójkowate

Zwójkowate (Tortricidae) to duża rodzina motyli, która liczy dziś około 5000 gatunków. W Polsce żyje aż 446 gatunków z tej rodziny owadów. Wiele z nich trudno jest oznaczać amatorom.

Wygląd

To motyle o niewielkich rozmiarach, zwykle pięknie ubarwione. Różnorodność barw jest bardzo duża. Często pierwsza para skrzydeł jest brązowa, czasem kolorowa, z wyraźnym rysunkiem. Druga para jest na ogół jednolicie ubarwiona. Wiele gatunków bardzo trudno od siebie odróżnić. Niektóre samice nie są zdolne do lotu.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Zwójka zieloneczkaZwójka zieloneczka PL

Tortrix viridana

Zwójka zieloneczka (Tortrix viridana) to motyl, szkodnik dębów o zielonych lub żółtawozielonych skrzydłach, zakończonych białą strzępiną. Druga para skrzydeł jest szara. Silnie zbudowany odwłok jest także szary.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)
  • Zielonka niekreślanka (Earias clorana)
  • Exapate congelatella
  • Olethreutes arcuella

Występowanie i środowisko

Motyle te występują na terenie całego kraju. W Europie żyje około 500 gatunków. Znakomita większość przedstawicieli tej rodziny żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Motyle te latają w nocy i wieczorem. Gąsienice doprowadzają do zwijania liścia w rurkę. Stąd wywodzi się nazwa rodziny.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

W zależności od gatunku występuje 1-3 pokolenia w ciągu roku.

Pożywienie

Gąsienice żywią się liśćmi drzew i krzewów liściastych, rzadziej iglastych lub roślin zielnych. Rośliny żywicielki ułatwiają identyfikację gatunków. Niektóre gatunki żerują wewnątrz tkanek roślin (korzenie, łodygi, liście, owoce).

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków to szkodniki drzewostanów.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Zwójka zieloneczka
          

Obserwujemy postać dorosłą zwójki zieloneczki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-07-21, RODZ-328Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.