Jelonkowate

Jelonkowate (Lucanidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje zaledwie 7 gatunków z tej rodziny owadów.

U chrząszczy tych widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są znacznie większe od samic, mają też dużych rozmiarów żuwaczki. Ubarwienie krajowych gatunków jest brunatne, czarne, niebieskawe lub zielone. Ciało tych owadów jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa i przedplecze są duże i szerokie. Pokrywy skrzydłowe są płaskie, rzadko wypukłe. Oczy są małe. Czułki zagięte w połowie długości, zakończone złożoną buławką.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie, aczkolwiek najwięcej gatunków żyje w południowej i południowo-wschodniej części Azji.

Tryb życia i zachowanie

Trudno jest spotkać gatunki z tej rodziny owadów, gdyż prowadzą dość skryty tryb życia. Najlepiej obserwować je podczas rójek wieczorem na pniach drzew, z których wycieka żywica w zranionych miejscach.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Larwy, typowe pędraki, rozwijają sie zwykle w drewnie. Rozwój jest zwykle długi, trwa nawet kilka lat. Odbywają widowiskowe gody, zwykle latem.

Pożywienie

Pędraki zjadają drewno liściaste (najczęściej dąb i buk), dorosłe osobniki żywią się sokami roślinnymi.

Ochrona i zagrożenia

Jelonkowate to najbardziej zagrożona wyginięciem grupa owadów w naszym kraju. W Polsce ochroną gatunkową są objęte jelonek rogacz, ciołek matowy, wynurt i dębosz żukowaty.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Można w Polsce spotkać postać dorosłą ciołka matowego.
          Trwa rójka u jelonka rogacza.
         Można w Polsce spotkać postać dorosłą jelonka rogacza.
         Okres występowania imago kostrzenia.Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2014-10-11, RODZ-223©® Media Nauka 2008-2023 r.