Logo Media Nauka

Jelonkowate

Jelonkowate (Lucanidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje zaledwie 7 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

U chrząszczy tych widoczny jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są znacznie większe od samic, mają też dużych rozmiarów żuwaczki. Ubarwienie krajowych gatunków jest brunatne, czarne, niebieskawe lub zielone. Ciało tych owadów jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa i przedplecze są duże i szerokie. Pokrywy skrzydłowe są płaskie, rzadko wypukłe. Oczy są małe. Czułki zagięte w połowie długości, zakończone złożoną buławką.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Chiasognathus grantiiChiasognathus grantii

Chiasognathus grantii

Chiasognathus grantii to gatunek chrząszcza z rodziny jelonkowatych. Charakterystyczne są bardzo rozrośnięte żuwaczki samca, które składają się z odnóg, przypominających rogi. Odnoga górna jest ząbkowana.


Ciołek matowyCiołek matowy PL

Dorcus parallelipipedus

Ciołek matowy ma czarny, matowy kolor ciała. Preferuje wilgotne lasy liściaste. Larwy żerują na spróchniałym drewnie dębów, buków i innych drzew liściastych. Larwa ma aparat strydulacyjny, za pomocą którego może wydawać dźwięki.


Jelonek rogaczJelonek rogacz PL

Lucanus cervus

Jelonek rogacz (Lucanus cervus) to nasz największy owad. Larwy osiągają 10 cm, a osobniki dorosłe 7,5 cm długości. To jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych owadów Polski. Samce są wyposażone w bardzo duże żuwaczki, przypominające poroże.


Kostrzeń
Kostrzeń PL

Sinodendron cylindricum

Kostrzeń (Sinodendron cylindricum) to gatunek chrząszcza z rodziny jelonkowatych. Kształt ciała owalny, krępy. Ubarwienie ciała czarne z połyskiem, całe ciało pokryte gęsto dołeczkami. U samca na głowie występuje róg.


WynurtWynurt PL

Ceruchus chrysomelinus

Wynurt (Ceruchus chrysomelinus) to chrząszcz z rodziny jelonkowatych. Ubarwienie ciała w całości czarne. Głowa samca szeroka z potężnymi żuwaczkami. Na całym ciele wiele drobnych i większych wgłębień.

Inne gatunki

  • Dębosz żukowaty (Aesalus scarabaeoides)
  • Zakliniec (Systenocerus caraboides)

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie, aczkolwiek najwięcej gatunków żyje w południowej i południowo-wschodniej części Azji.

Tryb życia i zachowanie

Trudno jest spotkać gatunki z tej rodziny owadów, gdyż prowadzą dość skryty tryb życia. Najlepiej obserwować je podczas rójek wieczorem na pniach drzew, z których wycieka żywica w zranionych miejscach.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Larwy, typowe pędraki, rozwijają sie zwykle w drewnie. Rozwój jest zwykle długi, trwa nawet kilka lat. Odbywają widowiskowe gody, zwykle latem.

Pożywienie

Pędraki zjadają drewno liściaste (najczęściej dąb i buk), dorosłe osobniki żywią się sokami roślinnymi.

Ochrona i zagrożenia

Jelonkowate to najbardziej zagrożona wyginięciem grupa owadów w naszym kraju. W Polsce ochroną gatunkową są objęte jelonek rogacz, ciołek matowy, wynurt i dębosz żukowaty.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeriaKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Ciołek matowy
         

Można w Polsce spotkać postać dorosłą ciołka matowego.

ukryj/pokaż
Jelonek rogacz
          

Trwa rójka u jelonka rogacza.

         

Można w Polsce spotkać postać dorosłą jelonka rogacza.

ukryj/pokaż
Kostrzeń
         

Okres występowania imago kostrzenia.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-10-11, RODZ-223Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.