Wtykowate
Wtykowate (Coreidae) to rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych, która liczy dziś około 2000 gatunków. W Polsce żyje 16 gatunków z tej rodziny owadów.
Wygląd
To zwykle trudne do odróżnienia gatunki. Owady te mają ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie, choć budowa tych owadów na świecie jest dość zróżnicowana. Odnóża są typu krocznego. Zwykle odwłok jest tarczowato poszerzony i wystaje po bokach z pokryw skrzydłowych.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Syromastus rhombeus
Straszyk łąkowy (Syromastus rhombeus) to pluskwiak z rodziny wtykowatych. Ubarwienie brązowe, nogi żółte. Jest w Polsce dość pospolity.

Leptoglossus occidentalis
Wtyk północnoamerykański (Leptoglossus occidentalis) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny wtykowatych. To gatunek inwazyjny w naszych lasach, powodujący szkody. Tylne nogi są długie, mocno zgrubiałe.

Coreus marginatus
Wtyk straszyk (Coreus marginatus) to najbardziej pospolity przedstawiciel rodziny wtykowatych w Polsce o brązowym lub szarobrunatnym ubarwieniu. Ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Czułki są dość duże, mocne.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- wtyk jałowcowiec (Gonocerus juniperi)
- wtycznik jeżowaty (Phyllomorpha laciniata)
- Prionomia gigas
Występowanie i środowisko
Owady te preferują nasłonecznione stanowiska na łąkach, ugorach, murawach.
Tryb życia i zachowanie
Zimuje postać dorosła owada.
Morfologia i anatomia
Brak danych.
Rozmnażanie
Jedno pokolenie w roku.
Pożywienie
Są to owady roślinożerne. Piją soki z tkanek roślinnych.
Ochrona i zagrożenia
Niektóre gatunki, jak na przykład inwazyjny wtyk północnoamerykański (Leptoglossus occidentalis), to szkodniki drzew.
Ciekawostki
Brak danych.
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2015-09-17, RODZ-347