Logo Media Nauka

Niesobkowate

Niesobkowate (Hepialidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy około 600 gatunków, z czego w Polsce tylko sześć.

Wygląd

Gatunki, które żyją w tropikach są pięknie ubarwione. U krajowych gatunków kolory są bardziej stonowane. Skrzydła mają trójkątny kształt, są czasem wąskie lub skrócone. Charakterystyczny jest odwłok, który jest uniesiony do góry i wystaje poza skrzydła. Typowe dla rodziny są także krótkie czułki.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Krótkowąs leśnyKrótkowąs leśny PL

Triodia sylvina

Krótkowąs leśny, krótkowąs sylwina (Triodia sylvina) to gatunek motyla z rodziny niesobkowatych. Samiec ma skrzydła czerwonobrązowe w jasnych odcieniach, samica ma skrzydła szarobrązowe.


Niesobka chmielankaNiesobka chmielanka PL

Hepialus humuli

Niesobka chmielanka (Hepialus humuli) to gatunek ćmy z rodziny niesobkowatych, największy krajowy przedstawiciel rodziny. Samiec jest mniejszy od samicy, ma rudy tułów i białe skrzydła. Samica ma żółtawe skrzydła pierwszej pary.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Pharmacis carna
  • Phymatopus hecta

Występowanie i środowisko

Największa liczba gatunków zamieszkuje Australię i Amerykę Południową. W Polsce występują na terenie całego kraju. Najczęściej można je spotkać w lasach i na łąkach. Przylatują do światła.

Tryb życia i zachowanie

Lot tych motyli zaczyna się o zmierzchu. Jest wahadłowy. To motyle o nocnej aktywności. Zimuje postać gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Narządy gębowe są uwstecznione, czułki krótkie. Największy nasz gatunek dorasta do 6,5 cm rozpiętości skrzydeł. Największe gatunki osiągają 24 cm rozpiętości skrzydeł. Skrzydła pierwszej i drugiej pary są ze sobą połączone jarzemkiem.

Rozmnażanie

Samce wabią samice za pomocą zapachu wydzielanego przez łuski na odwłoku lub odnóżach. Samica jaja składa w locie lub do ziemi. Rozwój może trwać 3 sezony.

Pożywienie

Gąsienice przenikają do korzeni roślin, w których tworzą chodniki.

Ciekawostki

Inna nazwa tych motyli to krótkowąsy.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Krótkowąs leśny
         

Okres lotu krótkowąsa leśnego.

ukryj/pokaż
Niesobka chmielanka
         

Okres lotu niesobki chmielanki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2018-12-29, RODZ-850Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.