Osnujowate, niesnujowate

Osnujowate, niesnujowate (Pamphiliidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 160 gatunków. W Polsce żyje 37 gatunków z tej rodziny owadów w pięciu rodzajach.

To niewielkich rozmiarów błonkoskrzydłe o krępej budowie ciała, z lekko spłaszczonym grzbietowo-brzusznie ciałem. Nie mają przewężenia między tułowiem a odwłokiem. Przedplecze nie jest mocno wycięte. Ciało ciemne. Na odwłoku czasem występują różnokolorowe plamy. Owady te mają dużą głowę z dość długimi i nitkowatymi czułkami. Skrzydła w spoczynku składają się wzdłuż ciała na odwłoku. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Larwy przypominają gąsienice motyli.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Są to owady półkuli północnej. W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju w lasach, najczęściej w szkółkach leśnych. Dorosłe osobniki przesiadują na kwiatach roślin baldaszkowatych.

Tryb życia i zachowanie

Bywa, że larwy żerują gromadnie. Na ogół wytwarzają duże oprzędy, w których żerują. Umieszczają w nich także odchody dla odstraszenia napastników.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Błonkówki te przechodzą przeobrażenie zupełne. Na ogół cykl rozwojowy trwa rok, czasem wydłuża się do 3 lat.

Pożywienie

Larwy odżywiają się tkanką liści drzew iglastych i liściastych. Owady dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatowym.

Ochrona i zagrożenia

To często szkodniki lasów.

Ciekawostki

Larwy osnujowatych stanowią ulubione pożywienie ptaków.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu osnuji czerwonogłowej.Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-08-02, RODZ-334©® Media Nauka 2008-2023 r.