Osnujowate, niesnujowate

Osnujowate, niesnujowate (Pamphiliidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 160 gatunków. W Polsce żyje 37 gatunków z tej rodziny owadów w pięciu rodzajach.

Wygląd

To niewielkich rozmiarów błonkoskrzydłe o krępej budowie ciała, z lekko spłaszczonym grzbietowo-brzusznie ciałem. Nie mają przewężenia między tułowiem a odwłokiem. Przedplecze nie jest mocno wycięte. Ciało ciemne. Na odwłoku czasem występują różnokolorowe plamy. Owady te mają dużą głowę z dość długimi i nitkowatymi czułkami. Skrzydła w spoczynku składają się wzdłuż ciała na odwłoku. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Larwy przypominają gąsienice motyli.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Osnuja czerwonogłowaOsnuja czerwonogłowa PL

Acantholyda erythrocephala

Osnuja czerwonogłowa (Acantholyda erythrocephala) to pospolicie występujący na terenie całego kraju w młodnikach sosnowych przedstawiciel rodziny osnujowatych. Samica ma czarne ciało z czerwoną głową, samce mają głowę niebieską.

Inne gatunki

  • osnuja sadzonkowa (Acantholyda hieroglyphica)
  • osnuja gwiaździsta (Acantholyda posticalis)
  • Caenolyda reticulata
  • osnuja świerkowa (Cephalcia abietis)
  • Cephalcia hartigii

Występowanie i środowisko

Są to owady półkuli północnej. W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju w lasach, najczęściej w szkółkach leśnych. Dorosłe osobniki przesiadują na kwiatach roślin baldaszkowatych.

Tryb życia i zachowanie

Bywa, że larwy żerują gromadnie. Na ogół wytwarzają duże oprzędy, w których żerują. Umieszczają w nich także odchody dla odstraszenia napastników.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Błonkówki te przechodzą przeobrażenie zupełne. Na ogół cykl rozwojowy trwa rok, czasem wydłuża się do 3 lat.

Pożywienie

Larwy odżywiają się tkanką liści drzew iglastych i liściastych. Owady dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatowym.

Ochrona i zagrożenia

To często szkodniki lasów.

Ciekawostki

Larwy osnujowatych stanowią ulubione pożywienie ptaków.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Osnuja czerwonogłowa: Okres lotu osnuji czerwonogłowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-02, RODZ-334Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.