Poświętnikowate

Poświętnikowate (Scarabaeidae) to rodzina owadów, która jeszcze niedawno była jedną z najbardziej licznych rodzin chrząszczy. Wydzielono z niej takie rodziny jak żukowate, plugowate, chrabąszczowate i herkulesowate. Do poświętnikowatych zaliczamy w Polsce 23 gatunki.

Wygląd

Ogólnie chrząszcze te przypominają żukowate, ale głowa poświętnikowatych jest lepiej przystosowana do kopania w ziemi, dzięki jej łopatowatemu kształtowi. Często występuje dymorfizm płciowy. Samce mają zwykle na głowie rogi. Ubarwienie ciała krajowych gatunków ciemne. Na pokrywach skrzydłowych występują nierzadko rowki i wgłębienia oraz plamy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • krowieńczak księżycoróg (Corpis lunaris)
  • Goliathus cacicus
  • Goliathus meleagris

Występowanie i środowisko

Chrząszcze te żyją zwykle w odchodach zwierząt na łąkach, pastwiskach, górskich halach, dość rzadko w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki potrafią toczyć z nawozu kule.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi w Polsce od kilku milimetrów do 2,5 cm.

Rozmnażanie

Po kopulacji oba osobniki nierzadko budują wspólne podziemne korytarze. wypełniają je nawozem, w którym samica składa jaja. Larwy żerują w nawozie przez kilka tygodni, po czym przepoczwarzają się.

Pożywienie

Większość odżywia się odchodami ssaków roślinożernych.

Ochrona i zagrożenia

Niestety aż 13 gatunków znalazło się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce i aż cztery z nich to prawdopodobnie gatunki już wymarłe.
Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-07-23, RODZ-540©® Media Nauka 2008-2023 r.