Poświętnikowate
Poświętnikowate (Scarabaeidae) to rodzina owadów, która jeszcze niedawno była jedną z najbardziej licznych rodzin chrząszczy. Wydzielono z niej takie rodziny jak żukowate, plugowate, chrabąszczowate i herkulesowate. Do poświętnikowatych zaliczamy w Polsce 23 gatunki.
Wygląd
Ogólnie chrząszcze te przypominają żukowate, ale głowa poświętnikowatych jest lepiej przystosowana do kopania w ziemi, dzięki jej łopatowatemu kształtowi. Często występuje dymorfizm płciowy. Samce mają zwykle na głowie rogi. Ubarwienie ciała krajowych gatunków ciemne. Na pokrywach skrzydłowych występują nierzadko rowki i wgłębienia oraz plamy.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Goliathus goliathus
Goliathus goliathus to piękny i bardzo duży chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Głowa i przedplecze są białawe z pięknym czarnym wzorem, układającym się w podłużne, ciemne plamy. Pokrywy skrzydłowe zwykle brązowe, z ciemniejszymi plamami.

Goliathus regius
Goliathus regius to piękny i bardzo duży chrząszcz z rodziny poświętnikowatych, największy goliat na świecie. Głowa i przedplecze są białe z pięknym czarnym wzorem, układającym się w podłużne, symetryczne, ciemne plamy.

Chelorrhina polyphemus
Chelorrhina polyphemus to gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Ma piękne ubarwienie ciała. Na ciemnozielonym tle znajduje się żółty rysunek. Głowa żółta z umieszczonymi po bokach pomarańczowymi oczami.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- krowieńczak księżycoróg (Corpis lunaris)
- Goliathus cacicus
- Goliathus meleagris
Występowanie i środowisko
Chrząszcze te żyją zwykle w odchodach zwierząt na łąkach, pastwiskach, górskich halach, dość rzadko w lasach.
Tryb życia i zachowanie
Niektóre gatunki potrafią toczyć z nawozu kule.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi w Polsce od kilku milimetrów do 2,5 cm.
Rozmnażanie
Po kopulacji oba osobniki nierzadko budują wspólne podziemne korytarze. wypełniają je nawozem, w którym samica składa jaja. Larwy żerują w nawozie przez kilka tygodni, po czym przepoczwarzają się.
Pożywienie
Większość odżywia się odchodami ssaków roślinożernych.
Ochrona i zagrożenia
Niestety aż 13 gatunków znalazło się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce i aż cztery z nich to prawdopodobnie gatunki już wymarłe.
Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2018-07-23, RODZ-540