Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Od 1958 roku za największego na świecie chrząszcza uważa się kózkę Titanus giganteus z dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Ma ciemne ubarwienie. Pokrywy skrzydłowe są brązowe. Długość ciała wynosi zwykle 15cm, jednak odłowiony żywy okaz rekordzisty miał aż 22 cm długości ciała, nie licząc czułek. Larwa tego owada osiąga jeszcze większe, bo aż 25 cm długości. co więcej, jest wielkim przysmakiem lokalnej ludności. Odłowy w celach konsumpcyjnych oraz dla kolekcjonerów znacznie przetrzebiły populację tego gatunku.

Titanus giganteusTitanus giganteus

To gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i największy chrząszcz świata.Wcześniej za największego chrząszcza świata uchodził przepiękny rohatyniec herkules (Dynastes hercules). Również pochodzi z Ameryki Południowej. Długość ciała wynosi nawet 20 cm, zwykle jednak to kilkanaście centymetrów. Samica dorasta zaledwie do 9 cm.

Samiec ma ogromne dwa rogi z przodu ciała. Ubarwienie głowy i rogów oraz odnóży jest ciemne. Pokrywy skrzydłowe są zmiennego koloru. Bywają żółte, czerwone, brązowe, a nawet niebieskie, najczęściej z ciemnymi plamkami. Górny róg stanowi połowę długości całego ciała. Rogi są uzbrojone dodatkowo w kolce.

Titanus giganteus
Rohatyniec herkules

Dynastes hercules

Rohatyniec herkules to gatunek chrząszcza z rodziny herkulesowatych. To największy rohatyniec na świecie, choć nie jest największym chrząszczem.Największy chrząszcz w Polsce

W naszym kraju największym chrząszczem jest jelonek rogacz (Lucanus cervus). Samce są większe od samic, są też wyposażone w bardzo duże żuwaczki, które przypominają poroże.

Jelonek rogacz występuje w Europie. To bardzo rzadki chrząszcz, spotykany w dąbrowach.

Osiaga długość 7,5 cm, zatem znacznie mniej niż światowi rekordziści.

Jelonek rogaczJelonek rogacz

Lucanus cervus

Jelonek rogacz (Lucanus cervus) to nasz największy owad. Larwy osiągają 10 cm, a osobniki dorosłe 7,5 cm długości. To jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych owadów Polski.


Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Owady

Owady

Znamy 32 współcześnie żyjących rzędów owadów, 25 występuje w Polsce. Liczba gatunków na świecie jest szacowana na 1 000 000. W Polsce - około 30 000 gatunków. Znajdziesz tutaj wiele informacji o owadach, ich systematyce, cechach charakterystycznych, sposobach zachowań, anatomii oraz biologii życia.


© medianauka.pl, 2022-01-08, ART-4323Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.