Łątkowate

Łątkowate (Coenagrionidae) to najliczniejsza rodzina ważek, która liczy dziś ponad 1100 gatunków. W Polsce żyje 15 gatunków z tej rodziny owadów. To największa krajowa rodzina ważek. Łątkowate należą do ważek równoskrzydłych.

Wygląd

Do tej rodziny należą najmniejsze na świecie gatunki ważek. Ciało może mieć kolor zielony, niebieski, pomarańczowy, czerwony, żółty. Metaliczny połysk występuje czasem tylko u ważek niebieskawych. Na grzbiecie nierzadko znajduje się ciemny rysunek. Głowa jest dwa razy szersza niż dłuższa, wyposażona w ogromne oczy, pomiędzy nimi ciemna plama. Skrzydła są duże, przeźroczyste, układane wzdłuż ciała w spoczynku. Pterostigma jest jest krótka, leżąca nad jedną komórką skrzydła. Komórki skrzydła mają kwadratowy kształt. Występuje dymorfizm płciowy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Łątka dzieweczkaŁątka dzieweczka PL

Coenagrion puella

To pospolity u nas przedstawiciel rodziny łątkowatych. Samiec na drugim segmencie odwłoka ma charakterystyczną plamę w kształcie podkowy. Samica jest zielonkawa (czasem niebieskawa), a jej odwłok z wierzchu jest ciemny.


Łątka halabardówka, łątka stawowaŁątka halabardówka, łątka stawowa PL

Coenagrion hastulatum

Łątka halabardówka, łątka stawowa to ważka z rodziny łątkowatych, podobna do łątki wczesnej, dzieweczki i wiosennej. Samiec jest niebiesko-czarny, a na pierwszych segmentach odwłoka ma zwykle rysunek grota halabardy.


Łątka wczesna, łątka nietoperzówkaŁątka wczesna, łątka nietoperzówka PL

Coenagrion pulchellum

Łątka wczesna, łątka nietoperzówka (Coenagrion pulchellum) to gatunek ważki z rodziny łątkowatych podobny do łątki dzieweczki i halabardówki. Samiec ma bardzo smukły odwłok. Mniej więcej w połowie długości ma tylko pół milimetra średnicy.


Łątka zalotnaŁątka zalotna PL

Coenagrion scitulum

Łątka zalotna (Coenagrion scitulum) to rzadki gatunek ważki z rodziny łątkowatych. Samce są jasnoniebiesko-czarne. Na drugim segmencie znajduje się rysunek kubka z cienkimi brzegami i z ząbkowanym spodem.


Łątka zielonaŁątka zielona PL

Coenagrion armatum

Łątka zielona (Coenagrion armatum) to ważka z rodziny łątkowatych. Gatunek cechują łyżeczkowate i długie dolne przydatki analne i zredukowane górne przydatki analne. Górna część segmentów 3-7 jest w znacznej mierze czarna.


Łunica czerwonaŁunica czerwona PL

Pyrrhosoma nymphula

Łunica czerwona (Pyrrhosoma nymphula) to pospolity gatunek ważki z rodziny łątkowatych o czerwonym ubarwieniu części ciała. Tułów jest czarny, po bokach czerwony pasek ciągnie się do odwłoka, który jest czerwony. Odnóża są czarne.


Oczobarwnica mniejsza
Oczobarwnica mniejsza PL

Erythromma viridulum

Oczobarwnica mniejsza (Erythromma viridulum) to gatunek ważki z rodziny łątkowatych, bardzo podobny do oczobarwnicy większej, od której jest mniejsza o około 5 mm. Samiec na 10. segmencie odwłoka ma rysunek, przypominający kształt litery X.


Oczobarwnica większa
Oczobarwnica większa PL

Erythromma najas

Oczobarwnica większa (Erythromma najas) to gatunek ważki z rodziny łątkowatych, bardzo podobny do oczobarwnicy mniejszej, od której jest większa o około 5 mm. Samiec ma charakterystyczne, czerwone oczy.


Ceriagrion tenellumCeriagrion tenellum

Ceriagrion tenellum

Ceriagrion tenellum to gatunek ważki z rodziny łątkowatych. Odwłok samca jest w całości czerwony. Ubarwienie samic jest zmienne, najczęściej czerwone W Polsce nie występuje.

Inne gatunki

  • Coenagrion caerulescens
  • Coenagrion hylas
  • łątka wiosenna (Coenagrion lunulatum)
  • Coenagrion mercuriale
  • łątka ozdobna (Coenagrion ornatum)
  • nimfa stawowa (Enallagma cyathigerum)
  • łątka jeziorna, oczobarwnica jeziorna (Erythromma lindenii)
  • tężnica wytworna (Ischuna elegans)
  • tężnica mała (Ischuna pumilio)
  • iglica mała (Nehalennia speciosa)

Występowanie i środowisko

Owady te występują na całym świecie poza Antarktydą. W Polsce występują na terenie całego kraju. Preferują zbiorniki wody stojącej, zarośnięte bujnie roślinnością. Niektóre gatunki pojawiają się też nad wolnymi ciekami.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła świetnie lata. W polowaniu ważki kierują się wzrokiem.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samiec podczas kopulacji przyczepia się do samicy, czasem pozostaje na niej także podczas składania jaj na roślinach wodnych.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre gatunki są zakwalifikowane za zagrożone wymarciem (w Polsce łątka zielona).

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Łątka dzieweczka: Okres występowania postaci imago ważki łątki dzieweczki.
        Łątka halabardówka, łątka stawowa: Okres lotu łatki halabardówki.
       Łątka wczesna, łątka nietoperzówka: Okres lotu łątki wczesnej.
       Łątka zalotna: Okres lotu łatki zalotnej.
          Łątka zielona: Okres lotu łątki zielonej.
       Łunica czerwona: Okres lotu łunicy czerwonej
        Oczobarwnica mniejsza: Okres lotu oczobarwnicy mniejszej.
        Oczobarwnica większa: Okres lotu oczobarwnicy większej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-04, RODZ-316Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.