Łątka wiosenna

Łątka wiosenna (Coenagrion lunulatum) to ważka z rodziny łątkowatych, podobny do łątki halabardówki. Ubarwienie niebieskie lub zielonkawe (u samicy). Charakterystyczną cechą jest czarny rysunek na trzecim segmencie odwłoka, to znaczy, że tylna część jest cała czarna. Dalsze segmenty są również w dużej mierze czarne. Segmenty 8. i 9. są niebieskie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Łątka wiosenna (Coenagrion lunulatum)

© psartstudio – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Imago można spotkać w okresie od maja do czerwca głównie w północnej części kraju i centrum. Preferuje małe stawy, torfowiska.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres występowania łątki wiosennej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Ważki – Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-706-1, MULTICO Oficyna wydawnicza 2007

© medianauka.pl, 2023-09-06, GAT-1151
©® Media Nauka 2008-2023 r.