Logo Media Nauka

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella)
© als - Fotolia.com

Łątka dzieweczka

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) to pospolita u nas ważka z rodziny łątkowatych. Samiec jest niebiesko-zielony, przy czym dwa pierwsze segmenty odwłoka są niebieskie. Na pierwszym segmencie widoczna jest czarna plama w kształcie litery "U" lub podkowy. Następne trzy segmenty kończą się czarną przepaską i mają ciemne kreski po bokach. Na końcu odwłoka występują u góry krótkie przydatki analne oraz dłuższe dolne. Samica jest zielonkawa (czasem niebieskawa), a jej odwłok z wierzchu jest ciemny. Larwa ma wąskie skrzelotchawki. Z tyłu głowy znajdują się ciemne plamki.

Występowanie i środowisko PL

Obecna w całym kraju. Preferuje zbiorniki wody stojącej, zarośnięte roślinnością wodną. Występuje też nad wolnymi ciekami, ale rzadko.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna w końcowym stadium rozwoju. Postać dorosła świetnie lata. W polowaniu ważki kierują się wzrokiem.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Jaja często są składane masowo przez wiele par. Samiec za pomocą przydatków analnych przyczepia się do przedtułowia samicy i pozostaje w takiej pozycji także po kopulacji podczas składania jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-07-04, GAT-880


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Łątka dzieweczka
       

Okres występowania postaci imago ważki łątki dzieweczki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Pokrewne gatunki owadów

ikonaŁątka zalotna
Coenagrion scitulum
ikonaŁątka zielona
Coenagrion armatum
Łątkowate
Łątkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.