PL

Łątka dzieweczka

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) to pospolita u nas ważka z rodziny łątkowatych. Samiec jest niebiesko-zielony, przy czym dwa pierwsze segmenty odwłoka są niebieskie. Na pierwszym segmencie widoczna jest czarna plama w kształcie litery "U" lub podkowy. Następne trzy segmenty kończą się czarną przepaską i mają ciemne kreski po bokach. Na końcu odwłoka występują u góry krótkie przydatki analne oraz dłuższe dolne. Samica jest zielonkawa (czasem niebieskawa), a jej odwłok z wierzchu jest ciemny. Larwa ma wąskie skrzelotchawki. Z tyłu głowy znajdują się ciemne plamki.


Łątka dzieweczka(Coenagrion puella)
© als - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Obecna w całym kraju. Preferuje zbiorniki wody stojącej, zarośnięte roślinnością wodną. Występuje też nad wolnymi ciekami, ale rzadko.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna w końcowym stadium rozwoju. Postać dorosła świetnie lata. W polowaniu ważki kierują się wzrokiem.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Jaja często są składane masowo przez wiele par. Samiec za pomocą przydatków analnych przyczepia się do przedtułowia samicy i pozostaje w takiej pozycji także po kopulacji podczas składania jaj.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-07-04, GAT-880

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Łątka dzieweczka
       

Okres występowania postaci imago ważki łątki dzieweczki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.