Łątka dzieweczka

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) to pospolita u nas ważka z rodziny łątkowatych. Samiec jest niebiesko-zielony, przy czym dwa pierwsze segmenty odwłoka są niebieskie. Na pierwszym segmencie widoczna jest czarna plama w kształcie litery "U" lub podkowy. Następne trzy segmenty kończą się czarną przepaską i mają ciemne kreski po bokach. Na końcu odwłoka występują u góry krótkie przydatki analne oraz dłuższe dolne. Samica jest zielonkawa (czasem niebieskawa), a jej odwłok z wierzchu jest ciemny. Larwa ma wąskie skrzelotchawki. Z tyłu głowy znajdują się ciemne plamki.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Obecna w całym kraju. Preferuje zbiorniki wody stojącej, zarośnięte roślinnością wodną. Występuje też nad wolnymi ciekami, ale rzadko.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna w końcowym stadium rozwoju. Postać dorosła świetnie lata. W polowaniu ważki kierują się wzrokiem.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Jaja często są składane masowo przez wiele par. Samiec za pomocą przydatków analnych przyczepia się do przedtułowia samicy i pozostaje w takiej pozycji także po kopulacji podczas składania jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres występowania postaci imago ważki łątki dzieweczki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikonaŁątka zalotna
Coenagrion scitulum
ikonaŁątka zielona
Coenagrion armatum
Łątkowate
Łątkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-04, GAT-880
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.