PL

Łunica czerwona

Łunica czerwona (Pyrrhosoma nymphula) to pospolity gatunek ważki z rodziny łątkowatych o czerwonym ubarwieniu części ciała. Tułów jest czarny, po bokach czerwony pasek ciągnie się do odwłoka, który jest czerwony. Odnóża są czarne. Samiec na wierzchu segmentów VII-IX znajduje się czarna plama. Samica ma czarne plamy na odwłoku na dużej (różnej) liczbie segmentów. Także oczy w górnej części mają czerwona barwę.


Łunica czerwona (Pyrrhosoma nymphula)
© carmenrieb - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Spotykany jest w pobliżu niewielkich cieków wodnych oraz zbiorników wody stojącej, w tym nad rowami i gliniankami. Występuje w całej Polsce i w całej Europie poza daleką północą i kilkoma obszarami na południu. Występuje także na niewielkim obszarze Afryki.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła lata w okresie od kwietnia do końca sierpnia. To dość łatwy gatunek w obserwacji.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4-5 cm.

Pożywienie

To drapieżnik polujący na inne owady.

Rozmnażanie

Jaja składa para ważek, w przeróżnych miejscach i pozycjach. Oodbywa sie to na liściach nad wodą, na wodnych roślinach, łodygach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-11-13, GAT-1145

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Łunica czerwona
       

Okres lotu łunicy czerwonej

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.