Koszówkowate

Koszówkowate (Psychidae) to rodzina motyli, do których zaliczamy około 400 gatunków motyli, z czego w Polsce mamy ich 38.

Dymorfizm płciowy jest wyraźny. Samice mają najczęściej zredukowane skrzydła, czasem także odnóża. Ubarwienie skrzydeł szare, brązowe.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych motyli jest budowanie przez gąsienice z fragmentów roślin specjalnych osłonek - tak zwanych koszyczków.

Występowanie i środowisko

Motyle te występują na terenie całego kraju, głównie w lasach, rzadziej na terenach otwartych i w środowisku synantropijnym.

Tryb życia i zachowanie

Samica najczęściej całe swoje życie spędza w koszyczku.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł krajowych gatunków waha się od 7 mm do 3 cm.

Rozmnażanie

Istnieją gatunki partenogenetyczne.

Pożywienie

Gąsienica żywią się porostami, trawami, wrzosami, bylicami, osty, czasem liśćmi drzew lub glonami. Imago nie przyjmuje pokarmu.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres występowania imago koszówki czystej.
         Okres lotu jednobarwy.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis — Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2020-07-08, RODZ-853©® Media Nauka 2008-2023 r.