Koszówka czysta

Koszówka czysta (Psyche casta) to gatunek motyla z rodziny koszówkowatych. Dymorfizm płciowy skrajny. Samiec uskrzydlony, skrzydła brązowe z połyskiem metalicznym. Samica jest pozbawiona skrzydeł. Ma żółtobrązowy kolor. Wygląda jak gąsienica, ale ma odnóża. gąsienice kryją się w koszyczkach obłożonych kawałkami roślin.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Koszówka czysta (Psyche casta)

Koszyczek koszówki czystej © ChrWeiss – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Koszówkę czystą można spotkać w Polsce na terenie całego kraju w okresie od maja do sierpnia w lasach i na terenach otwartych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 10-14 mm.

Pożywienie

To owad roślinożerny.

Rozmnażanie

Gąsienica przepoczwarza się w koszyczku. Samiec wkrótce odlatuje, a samica wypełza z koszyczka, ale nie porzuca go. Wwygina się na jego końcu, wydziela feromony i czeka na zapłodnienie przez samca. Następnie jaja składa do koszyczka i wkrótce ginie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania imago koszówki czystej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2023-11-11, GAT-646835
©® Media Nauka 2008-2023 r.