Koszówka czysta

Koszówka czysta (Psyche casta) to gatunek motyla z rodziny koszówkowatych. Dymorfizm płciowy skrajny. Samiec uskrzydlony, skrzydła brązowe z połyskiem metalicznym. Samica jest pozbawiona skrzydeł. Ma żółtobrązowy kolor. Wygląda jak gąsienica, ale ma odnóża. gąsienice kryją się w koszyczkach obłożonych kawałkami roślin.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Koszówka czysta (Psyche casta)

Koszyczek koszówki czystej © ChrWeiss – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Koszówkę czystą można spotkać w Polsce na terenie całego kraju w okresie od maja do sierpnia w lasach i na terenach otwartych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 10-14 mm.

Pożywienie

To owad roślinożerny.

Rozmnażanie

Gąsienica przepoczwarza się w koszyczku. Samiec wkrótce odlatuje, a samica wypełza z koszyczka, ale nie porzuca go. Wwygina się na jego końcu, wydziela feromony i czeka na zapłodnienie przez samca. Następnie jaja składa do koszyczka i wkrótce ginie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania imago koszówki czystej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.31 / 63.38%
2024-01-22



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2023-11-11, GAT-646835




©® Media Nauka 2008-2023 r.