Logo Media Nauka

FacebookSkoczkowate

Skoczkowate (Cicadellidae) to rodzina owadów z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, podobnych do pieników. Zaliczamy do niej w Polsce aż 386 gatunków. Na świecie opisano ponad 20 000 gatunków tych owadów, z czego w Europie około 1200.

Wygląd

Najczęściej ubarwienie maskujące, różnorodne, często także kolorowe. Głowa ma trójkątny kształt. Przedplecze jest dość szerokie. Oczy duże, czułki krótkie. Samice są na ogół większe od samców. Zwykle gatunki trudno jest od siebie odróżnić.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Bothrogonia additaBothrogonia addita

Bothrogonia addita

Bothrogonia addita to gatunek pluskwiaka z rodziny skoczkowatych. Ubarwienie pomarańczowe z ciemnymi zakończeniami skrzydeł, na przedpleczu i głowie.


Pisogłówka różanecznikowaPisogłówka różanecznikowa PL

Graphocephala fennahi

Pisogłówka różanecznikowa, skoczek różanecznikowy (Graphocephala fennahi) ma ciało żółtawe. Oczy duże, ciemne. Skrzydła i przedplecze żółte z czerwonymi, podłużnymi smugami.

Inne gatunki

  • Bezrąbek sadowiec (Cicadella viridis)
  • Skoczek różany, ślepik różowiec (Edwardsiana rosae)
  • Uszyca (Ledra aurita)

Występowanie i środowisko

Można je spotkać na roślinach różnych gatunków praktycznie wszędzie i na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Zimują najczęściej jaja.

Morfologia i anatomia

Przednie dwie pary odnóży są typu krocznego. Trzecia para jest wyspecjalizowana w wykonywaniu skoków. Pierwsza para skrzydeł jest grubsza.

Pożywienie

To owady roślinożerne wysysające soki roślin.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Pisogłówka różanecznikowa: Okres występowania imago pisogłówki różanecznikowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2019-12-14, RODZ-694Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.