Skoczkowate

Skoczkowate (Cicadellidae) to rodzina owadów z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, podobnych do pieników. Zaliczamy do niej w Polsce aż 386 gatunków. Na świecie opisano ponad 20 000 gatunków tych owadów, z czego w Europie około 1200.

Najczęściej ubarwienie maskujące, różnorodne, często także kolorowe. Głowa ma trójkątny kształt. Przedplecze jest dość szerokie. Oczy duże, czułki krótkie. Samice są na ogół większe od samców. Zwykle gatunki trudno jest od siebie odróżnić.

Występowanie i środowisko

Można je spotkać na roślinach różnych gatunków praktycznie wszędzie i na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Zimują najczęściej jaja.

Morfologia i anatomia

Przednie dwie pary odnóży są typu krocznego. Trzecia para jest wyspecjalizowana w wykonywaniu skoków. Pierwsza para skrzydeł jest grubsza.

Pożywienie

To owady roślinożerne wysysające soki roślin.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Okres lotu bezrąbka sadowca.
       Okres występowania imago pisogłówki różanecznikowej.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis — Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Heiko Bellmann — Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2019-12-14, RODZ-694



©® Media Nauka 2008-2023 r.