Logo Media Nauka

FacebookPlugowate

Plugowate (Aphodidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy w Polsce 71 gatunków.

Wygląd

To chrząszcze o niewielkich rozmiarach. Wiele gatunków ma jaskrawo ubarwione pokrywy skrzydłowe (czerwone lub pomarańczowe). Czułki zakończone wachlarzem.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Aphodius pedellusAphodius pedellus

Aphodius pedellus

Aphodius pedellus to gatunek chrząszcza z rodziny plugowatych. Ma wysklepione ciało, pomarańczowe pokrywy skrzydłowe, grubo żeberkowane. Przedplecze i głowa są czarne.

Występowanie i środowisko

Najczęściej owady te można spotkać na odchodach ssaków leśnych i bydła.

Morfologia i anatomia

Odnóża są typu grzebnego.

Rozmnażanie

Zwykle rozwój trwa nie dłużej niż rok.

Pożywienie

Chrząszcze te odżywiają się odchodami zwierząt roślinożernych, przez co aktywnie przyczyniają się do obiegu materii w przyrodzie.
© medianauka.pl, 2018-12-28, RODZ-552Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.