Pienikowate

Pienikowate (Cercopidae) to rodzina owadów z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych.

Wygląd

Ciało pienikowatych jest wydłużone.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Krasanka natrawkaKrasanka natrawka PL

Cercopis vulnerata

Krasanka natrawka (Cercopis vulnerata) to przedstawiciel pienikowatych o charakterystycznym, kontrastowym ubarwieniu. W odróżnieniu od przepaskówki natrawka ma mocno wygięte plamy na końcu skrzydeł.


Krasanka przepaskówkaKrasanka przepaskówka PL

Cercopis sanguinolenta

Krasanka przepaskówka (Cercopis sanguinolenta) to przedstawiciel pienikowatych o charakterystycznym, kontrastowym ubarwieniu, z słabo wygiętą, czerwonawą przepaską na skrzydle. Spód odwłoka jest czerwonawy z ciemnymi plamkami.


Pienik olchowiecPienik olchowiec PL

Aphrophora alni

Pienik olchowiec (Aphrophora alni) to przedstawiciel pienikowatych o kryptycznym ubarwieniu, świetny skoczek. Głowa jest słabo wyodrębniona z reszty ciała, choć dość duża. Skrzydła układają się w spoczynku dachówkowato.


Pienik śliniankaPienik ślinianka PL

Philaenus spumarius

Pienik ślinianka (Philaenus spumarius) to pluskwiak równoskrzydły z rodziny pienikowatych. Ma ubarwienie zmienne, kryptyczne, zwykle szarobrunatne. Cechą charakterystyczną są pieniste wydzieliny larw, podobne do śliny.

Występowanie i środowisko

Owady te występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Najwięcej gatunków można znaleźć w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Larwy tych owadów wydzielają specjalną substancję, która się pieni i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Na zdjęciu widać pianę pienika olchowca.

Piana pienika olchowca
© Cesare Palma - stock.adobe.com

 

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Odżywiają się sokami roślin.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Owady z tej rodziny to fantastyczni skoczkowie. Potrafią skoczyć na odległość 70 cm, co prawie 100 razy przekracza ich długość ciała. To tak, jakby człowiek osiągnął długość skoku 180 m! Przeciążenie podczas takiego skoku wynosi 400 g. Większość zwierząt na świecie nie przeżyłaby takiego przeciążenia.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Krasanka natrawka: Okres lotu krasanki natrawki.
        Pienik ślinianka: Okres występowania postaci dorosłej pienika ślinianki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-15, RODZ-325
Data aktualizacji artykułu: 2019-12-14Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.