Zażartkowate

Zażartkowate (Nabidae) to rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy około 300 gatunków, z czego w Polsce mamy 15 przedstawicieli tej rodziny.

Wygląd

Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Są wyposażone w czteroczłonową kłujkę. Dość często zarówno skrzydła, jak i pokrywy skrzydłowe są uwstecznione. Ubarwienie zwykle niepozorne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Prostemma aeneicolleProstemma aeneicolle PL

Prostemma aeneicolle

Prostemma aeneicolle to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny zażartkowatych. Cechą charakterystyczną są czerwone pokrywy o nasady dwóch pierwszych członów odnóży.

Inne gatunki

  • Nabis myrmecoides

Morfologia i anatomia

Stopy nóg są trójczłonowe.

Pożywienie

To drapieżniki.
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-30, RODZ-519Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.