Majkowate, oleicowate

Majkowate, oleicowate (Meloidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zalicza się około 2500 gatunków, z czego 20 występuje w środkowej części Europy. W Polsce stwierdzono występowanie 18 gatunków.

Wygląd

Są to na ogół duże chrząszcze o ciemnym ubarwieniu i metalicznym połysku oraz masywnej budowie. Głowa jest oddzielona od reszty tułowia za pośrednictwem "szyjki". Czułki są zwykle proste i zgrubiałe. Pokrywy skrzydłowe często są mocno skrócone i/lub miękkie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Chrząszcze z tej rodziny prowadzą pasożytniczy tryb życia.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do ziemi. Młode larwy to tak zwane trójpazurkowce. Posiadają po 3 pazurki na końcu odnóży. Na odwłoku znajdują się nitkowate wyrostki. Trójpazurkowce wspinają się na kwiaty i czekają na odpowiedni gatunek pszczoły. Na ciele pszczoły dostają się do gniazda, gdzie żywią się jajami tych owadów. Drugie stadium larwalne zjada miód. Trzecie stadium larwalne to nibypoczwarka, która zimuje. Wiosną czwarta postać larwalna bez przyjmowania pokarmu przeobraża się w postać dorosłą owada. Płodność wynosi nawet kilka tysięcy jaj na 1 samicę. Niektóre pazurkowce przedostają się do kryjówek szarańczaków, inne grzebaczowatych.

Pożywienie

Majkowate pobierają pokarm pochodzenia roślinnego. Larwy żywią się jajami owadów, głównie pszczół.

Ochrona i zagrożenia

Aż 11 gatunków w Polsce uważa się za zagrożone wymarciem. Trzy z nich uznaje się za wymarłe.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Oleica fioletowa: Można spotkać postać dorosłą oleicy fioletowej.
        Oleica krówka: Okres występowania imago oleicy krówki
          Pryszczel lekarski: Okres pojawu imago pryszczela lekarskiego (hiszpańskiej muchy).
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-08-27, RODZ-551©® Media Nauka 2008-2023 r.