Logo Media Nauka

Majkowate, oleicowate

Majkowate, oleicowate (Meloidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zalicza się około 2500 gatunków, z czego 20 występuje w środkowej części Europy. W Polsce stwierdzono występowanie 18 gatunków.

Wygląd

Są to na ogół duże chrząszcze o ciemnym ubarwieniu i metalicznym połysku oraz masywnej budowie. Głowa jest oddzielona od reszty tułowia za pośrednictwem "szyjki". Czułki są zwykle proste i zgrubiałe. Pokrywy skrzydłowe często są mocno skrócone i/lub miękkie.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Oleica fioletowaOleica fioletowa PL

Meloe violaceus

Oleica fioletowa (Meloe violaceus) to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych (oleicowatych). Ciało krępe, z wielkim i rozdętym odwłokiem. Skrzydła i pokrywy zredukowane. Ubarwienie niebieskofioletowe. Głowa i przedplecze pokryte są dołeczkami.


Oleica krówkaOleica krówka PL

Meloe proscarabeus

Oleica krówka to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym lub czarnym ubarwieniu ciała z połyskiem. Odwłok jest pękaty, bardzo duży. Odwłok w znacznej części wystaje spod pokryw.


Pryszczel lekarskiPryszczel lekarski PL

Lytta vesicatoria

Pryszczel lekarski, majka lekarska, mucha hiszpańska (Lytta vesicatoria) to pięknie ubarwiony chrząszcz z rodziny oleicowatych (majkowatych). Ma ubarwienie złocistozielone z metalicznym połyskiem. Niegdyś owad stosowany w medycynie.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Chrząszcze z tej rodziny prowadzą pasożytniczy tryb życia.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do ziemi. Młode larwy to tak zwane trójpazurkowce. Posiadają po 3 pazurki na końcu odnóży. Na odwłoku znajdują się nitkowate wyrostki. Trójpazurkowce wspinają się na kwiaty i czekają na odpowiedni gatunek pszczoły. Na ciele pszczoły dostają się do gniazda, gdzie żywią się jajami tych owadów. Drugie stadium larwalne zjada miód. Trzecie stadium larwalne to nibypoczwarka, która zimuje. Wiosną czwarta postać larwalna bez przyjmowania pokarmu przeobraża się w postać dorosłą owada. Płodność wynosi nawet kilka tysięcy jaj na 1 samicę. Niektóre pazurkowce przedostają się do kryjówek szarańczaków, inne grzebaczowatych.

Pożywienie

Majkowate pobierają pokarm pochodzenia roślinnego. Larwy żywią się jajami owadów, głównie pszczół.

Ochrona i zagrożenia

Aż 11 gatunków w Polsce uważa się za zagrożone wymarciem. Trzy z nich uznaje się za wymarłe.

Zdjęcia - galeriaKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Oleica fioletowa
         

Można spotkać postać dorosłą oleicy fioletowej.

ukryj/pokaż
Oleica krówka
        

Okres występowania imago oleicy krówki

ukryj/pokaż
Pryszczel lekarski
          

Okres pojawu imago pryszczela lekarskiego (hiszpańskiej muchy).

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2018-08-27, RODZ-551Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.