Rybiki

Rybiki (Zygentoma) to rząd owadów bezskrzydłych, który liczy dziś około 500 gatunków. W Polsce żyją 3 gatunki z tego rzędu owadów. W Europie występuje około 60 gatunków. Poszczególne gatunki trudno jest od siebie odróżnić. Do niedawna rybiki wraz z przerzutkami stanowiły jeden rząd. To najstarsze rzędy owadów żyjące dziś na świecie. Najstarsze znalezione okazy pochodzą ze środkowego dewonu (390 milionów lat temu).

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Inne gatunki

  • rybik mrowiskowy (Atelura formicaria)
  • rybik żółty (Neoasterolepisima)

Występowanie i środowisko

Można je u nas spotkać w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie, piwnice. To w Polsce gatunki synantropijne. Występują też w naturze pod kamieniami, opadłymi liśćmi, w gniazdach mrówek i termitów.

Tryb życia i zachowanie

Rybiki prowadzą nocny i skryty tryb życia. Są saprofagami lub drapieżnikami. Rybiki świetnie biegają mimo krótkich odnóży.

Morfologia i anatomia

Mają owalne ciało pokryte drobnymi łuskami. Oczy zredukowane, czułki dość długie. Segmenty odwłokowe są mniejsze od tułowiowych. Odnóża są krótkie ale mocne. Na końcu odwłoka występują trzy szczecinki. Skrzydeł pierwotnie brak. Kolor ciała brązowy lub srebrny.

Rozmnażanie

Zaplemnienie jest zewnętrzne, rozwój prosty.

Pożywienie

To wszystkożerne owady.

Ochrona i zagrożenia

To owady nie zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Czasem można spotkać pogląd, że rybiki rodzą się z brudu. Ten absurdalny pogląd jest oczywiście nieprawdziwy.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-12-27, ART-RZAD73