Logo Media Nauka
PL

Rybik cukrowy

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to najbardziej pospolity w naszym kraju przedstawiciel rybików. Ciało ma wrzecionowate, pozbawione skrzydeł, czułki długie, odwłok zakończony trzema długimi szczecinkami. Odnóża krótkie, bieżne. Wyraźnie widać segmentację ciała. Część tułowiowa szersza. Kolor brązowawy lub srebrny.

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina)
© Armando Frazao - Fotolia.com

Nazwa gatunku
Rybik cukrowy
Nazwa łacińska
Lepisma saccharina
Nazwy obce
angielska: Silverfish
niemiecka: Silberfischchen
czeska: Rybenka domácí
francuska: Poisson d'argent
hiszpańska: Pececillo de plata
Pierwsze opisanie gatunku
Linnaeus, 1758
Obszar występowania
Europa - tak; Polska - tak;
Rybik cukrowy - mapa występowania w Polsce
Wielkość
Długość: od 8 mm do 11 mm
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Stawonogi (Arthropoda)
Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Rybiki (Zygentoma)
Rodzina: (Lepismatidae)

Występowanie i środowisko

Rybik cukrowy występuje prawie wyłącznie w budynkach, głównie wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, piwnica. To bardzo pospolity owad.

Tryb życia i zachowanie

To owad aktywny cały rok o nocnym trybie życia. Mimo krótkich odnóży potrafi bardzo szybko biegać.

Pożywienie

Rybiki cukrowe zjadają resztki organiczne. Potrafią także żywić się klejem do tapet.

Rozmnażanie

Rozród rybika cukrowego przebiega w interesujący sposób. Dochodzi do niego zazwyczaj w rogu pomieszczenia. Samiec ze specjalnej nici buduje niewielki daszek, pod którym składa kroplę spermy. Potem samica wchodzi pod daszek i podejmuje spermę otworem rozrodczym. Jaja składa za pomocą pokładełka w różnego rodzaju szczelinach.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to owad zagrożony w jakikolwiek sposób wyginięciem. Jest pospolity. Nie wyrządza przy tym żadnych szkód. Nie przenosi też żadnych chorób.

Ciekawostki

Dość często można się spotkać z poglądem, że rybiki cukrowe rodzą się z brudu. Ten zdumiewający pogląd jest oczywiście mitem.

Pytania

Czy rybik cukrowy gryzie?

Rybiki cukrowe nie wyrządzają człowiekowi żadnych szkód. Nie gryzą, nie przenoszą chorób, nie wchodzą w składy żywności, zaspakajając się tym co znajdą na podłodze. Co ciekawe, nie wzbudzają u ludzi takiego obrzydzenia jak karaluchy, czy inne robaki. Owady te więc nie są niebezpieczne.

Jak się pozbyć rybików cukrowych?

Poza tym, że rybiki nie są szkodnikami, ich obecność nie zawsze jest pożądana, szczególnie, gdy pojawi się ich w łazience lub kuchni dużo. Ponieważ rybiki lubią wilgoć, w pierwszej kolejności należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację i obniżyć (choćby na kilka dni) temperaturę. W ten sposób pozbędziemy się z łazienki także grzybów. Można też dokładnie uszczelnić wszelkie szpary i dziury. Innym sposobem na zwalczanie rybików jest dokładne sprzątanie. W ten sposób ograniczymy tym owadom pokarm. Warto też wszelkie sypkie produkty spożywcze trzymać w pojemnikach, aby się nie rozsypywały po kuchni. Kolejnym sposobem pozbycia się rybików z pokoju jest zaproszenie do niego pająków lub skorków. W tym przypadku trzeba jednak zdecydować, czy wolimy tolerować w domu rybiki, czy inne bezkręgowce.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-12-27, GAT-685

© Media Nauka 2008-2018 r.