Logo Media Nauka

FacebookTutkarzowate

Tutkarzowate (Rhynchitidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy. Do niedawna chrząszcze z tej rodziny zaliczano do ryjkowcowatych.

Wygląd

Czułki tutkarzowatych są proste (w odróżnieniu od ryjkowcowatych). Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Ubarwienie ciała czarne, niebieskie lub zielone a nawet czerwone, często z metalicznym połyskiem.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Tutkarz cygarowiecTutkarz cygarowiec PL

Byctiscus betulae

Tutkarz cygarowiec (Byctiscus betulae) to gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Czułki są proste. Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Odwłok szeroki.

Występowanie i środowisko

Chrząszcze te można spotkać w lasach, na łąkach i murawach, w zaroślach i na torfowiskach, a nawet w miejskich parkach.

Tryb życia i zachowanie

Samice konstruują charakterystyczne tutki z blaszki liściowej. W tych tutkach rozwijają się larwy. Odwłok jest dość szeroki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 3 do 10 mm.

Rozmnażanie

Larwy wybranych gatunków rozwijają się w tutkach liściowych, a innych w owocach. Zwykle występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Pożywienie

To chrząszcze roślinożerne.
© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-554Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.