Tutkarzowate

Tutkarzowate (Rhynchitidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy. Do niedawna chrząszcze z tej rodziny zaliczano do ryjkowcowatych.

Wygląd

Czułki tutkarzowatych są proste (w odróżnieniu od ryjkowcowatych). Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Ubarwienie ciała czarne, niebieskie lub zielone a nawet czerwone, często z metalicznym połyskiem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Tutkarz cygarowiecTutkarz cygarowiec PL

Byctiscus betulae

Tutkarz cygarowiec (Byctiscus betulae) to gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Czułki są proste. Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Odwłok szeroki.

Występowanie i środowisko

Chrząszcze te można spotkać w lasach, na łąkach i murawach, w zaroślach i na torfowiskach, a nawet w miejskich parkach.

Tryb życia i zachowanie

Samice konstruują charakterystyczne tutki z blaszki liściowej. W tych tutkach rozwijają się larwy. Odwłok jest dość szeroki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 3 do 10 mm.

Rozmnażanie

Larwy wybranych gatunków rozwijają się w tutkach liściowych, a innych w owocach. Zwykle występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Pożywienie

To chrząszcze roślinożerne.
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-554Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.