Logo Media Nauka

Tutkarzowate

Tutkarzowate (Rhynchitidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy. Do niedawna chrząszcze z tej rodziny zaliczano do ryjkowcowatych.

Wygląd

Czułki tutkarzowatych są proste (w odróżnieniu od ryjkowcowatych). Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Ubarwienie ciała czarne, niebieskie lub zielone a nawet czerwone, często z metalicznym połyskiem.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Tutkarz cygarowiecTutkarz cygarowiec PL

Byctiscus betulae

Tutkarz cygarowiec (Byctiscus betulae) to gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Czułki są proste. Głowa jest dość wąska, z długim ryjkiem. Odwłok szeroki.Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Chrząszcze te można spotkać w lasach, na łąkach i murawach, w zaroślach i na torfowiskach, a nawet w miejskich parkach.

Tryb życia i zachowanie

Samice konstruują charakterystyczne tutki z blaszki liściowej. W tych tutkach rozwijają się larwy. Odwłok jest dość szeroki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 3 do 10 mm.

Rozmnażanie

Larwy wybranych gatunków rozwijają się w tutkach liściowych, a innych w owocach. Zwykle występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Pożywienie

To chrząszcze roślinożerne.
© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-554Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.