Straszyki
Straszyki (Phasmoptera, Phasmodea) to rząd owadów, który liczy dziś około 2500 gatunków. W Polsce nie występują żadne gatunki tych owadów w naturalnym środowisku. Do tego rzędu zaliczamy jedne z największych owadów świata.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Phyllium bioculatum
Liściec podwójnik (Phyllium bioculatum) to gatunek straszyka z rodziny liśćcowatych, mistrz kamuflażu, jeden z najbardziej zdumiewających owadów świata. Nawet unerwienie liścia jest odwzorowane z niesamowitą precyzją.

Baculum extradentatum
Patyczak rogaty, patyczak indochiński, patyczak igielnik, patyczak wietnamski (Baculum extradentatum) to często spotykany w domowych terrariach i bardzo łatwy w hodowli patyczak. Do złudzenia przypomina gałązkę.

Extatosoma tiaratum
Straszyk australijski (Extatosoma tiaratum) to gatunek straszyka z rodziny Phasmatidae. Straszyk ten przypomina zeschnięty liść, zwinięty i brązowawy lub zielonkawy. Jest często spotykany w domowych hodowlach.

Peruphasma schultei
Straszyk diabelski (Peruphasma schultei) to odkryty w 2005 roku straszyk z Peru, który ma piękne, krwistoczerwone skrzydła. To owad pochodzący z Peru w Ameryce Południowej w paśmie gór Cordillera del Condor.

Neohirasea maerens
Straszyk kolczasty (Neohirasea maerens) to gatunek straszyka pochodzący z Azji, pokrytego gęsto drobnymi kolcami. Jak wszystkie patyczaki, także ten gatunek upodabnia się do gałązek, w tym przypadku gałązek roślin z kolcami.
Inne gatunki
- Bacillus rossi
- Carausius morosus
- Diapheromera femorata
- Eurycantha calacarata
- Graeffea coccophaga
- Palophus centaurus
Występowanie i środowisko
Obszary subtropikalne i tropikalne na całym świecie, nie przekraczając swym występowanie 45° szerokości północnej i południowej. Najwięcej gatunków występuje w południowej części Azji. Są to owady dość często hodowane w terrariach, także w naszym kraju. Są łatwe w hodowli.
Tryb życia i zachowanie
Ich ruchy są bardzo powolne. Patyczaki prowadzą nocny i lądowy tryb życia. Wystraszone nieruchomieją (wpadają w stan katalepsji). Zwykle owady te występują na drzewach i krzewach.
Morfologia i anatomia
To owady o bardzo specyficznym wyglądzie. To mistrzowie kamuflażu. Potrafią do złudzenia przypominać patyki, gałązki lub liście, nie tylko kształtem swojego ciała, ale i ubarwieniem. Patyczaki mają ciało wydłużone lub walcowate, pokryte nierzadko wypustkami, mają też długie odnóża kroczne. Są zielono lub brązowawo ubarwione. Liśćce są owadami spłaszczonymi grzbietowo-brzusznie. Mają szerokie skrzydła pary tylnej i małe pokrywy skrzydłowe. Do złudzenia upodobniają się do liści.
Formy wydłużone są zwykle bezskrzydłe. Narządy gębowe są typu gryzącego. Odwłok składa się z 10 segmentów i wyrostka - pozostałości 11 segmentu.
Rozmnażanie
Niektóre gatunki rozmnażają się partenogenetycznie (dzieworództwo). Istnieją gatunki, które są wyłącznie dzieworodne, są też takie, które rozmnażają się dzieworodnie mimo, iż samców jest więcej w populacji. Rozwój trwa nawet kilka miesięcy. Owady te przechodzą rozwój niezupełny. Larwy przypominają wyglądem owady dorosłe.
Pożywienie
Są to owady roślinożerne.
Ochrona i zagrożenia
Niektóre gatunki są szkodnikami (Diapheromera femorata, Graeffea coccophaga)
Ciekawostki
To najlepiej maskujące się owady w świecie przyrody. Czasem trudno je wypatrzeć nawet z kilkunastu centymetrów.
Zdjęcia - galeria
© Media Nauka, 2015-02-07, ART-RZAD76