Liściec podwójnik

Liściec podwójnik (Phyllium bioculatum)

© Eric Isselée - Fotolia.com

Liściec podwójnik (Phyllium bioculatum) to gatunek straszyka z rodziny liśćcowatych, mistrz kamuflażu, jeden z najbardziej zdumiewających owadów świata. Do złudzenia przypomina liść. Nawet unerwienie liścia jest odwzorowane z niesamowitą precyzją. Odnóża również mają kształt i kolor liści.

Występowanie i środowisko

Występuje na Seszelach, Cejlonie, Jawie i Borneo, Sumatrze, Półwyspie Indochińskim i Mauritiusie. Przebywa na roślinach zielnych, liściach drzew i krzewów w suchych lasach, w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Tryb życia i zachowanie

Samica żyje ponad rok, samiec tylko do 8 miesięcy. W dzień owad ten nieruchomieje, aktywny staje się dopiero w nocy.

Morfologia i anatomia

Samiec osiąga do 5 cm długości ciała, samica jest większa, jej długość ciała wynosi do 8,5 cm.

Pożywienie

Zjada liście.

Rozmnażanie

Liśćce rozmnażają się rozdzielnopłciowo, ale zachodzi także dzieworództwo (rozmnażanie bez udziału samców). Samica składa jaja na ziemi. Z nich wylegają się larwy dopiero po 6-8 miesiącach. Larwy mają czerwoną barwę. Mają 2 cm długości ciała, wspinają się na roślinność, po kilku dniach stają się zielone. Po 6-8 miesiącach są już dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Inne warunki chowu Zbyt duże zagęszczenie tych owadów w terrarium sprawia, że liśćce obgryzają swoje ciała, co może prowadzić do ich śmierci.
PokarmMłode osobniki potrzebują liści dębu. Dorosłe osobniki zjadają liście dębu i jeżyny.
Rozmnażaniesposób rozmnażania opisano wyżej. Jeżeli chcemy mieć osobniki obu płci, larwy ostatniego stadium trzymamy w temperaturze 18 .°C
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki owadów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
© medianauka.pl, 2016-11-13, GAT-1729
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.