Łyszczynkowate

Łyszczynkowate (Nitidulidae) to jedna z najliczniejszych i słabo poznanych w naszym kraju rodzin z rzędu chrząszczy. Zaliczamy do niej w Polsce aż 117 gatunków.

Wygląd

Są to chrząszcze zwykle o niewielkich rozmiarach. Ciało jest owalne, lekko wydłużone. Ubarwienie ciała czarne, metalicznie zielone, granatowe, żółtawo-brązowe, czasem z kontrastującymi plamami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Słodyszek rzepakowiec, słodyszek rzepakowySłodyszek rzepakowiec, słodyszek rzepakowy PL

Meligethes aeneus

Słodyszek rzepakowiec, słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus) to gatunek chrząszcza z rodziny łyszczynkowatych. To niewielki chrząszcz. Ciało ciemnozielone lub ciemnogranatowe, z metalicznym połyskiem. To groźny szkodnik upraw rzepaku.





Inne gatunki

  • urazek kukurydziany (Glischrochilus quadrisignatus)
  • Omosita discoidea

Występowanie i środowisko

Wiele gatunków z tej rodziny to pospolite chrząszcze, spotykane na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać dorosła.

Morfologia i anatomia

Łyszczynkowate osiągają rozmiary ciała od 1,5 do 14 mm długości ciała. Głowa jest stosunkowo duża. Pokrywy o szerokości tułowia, czasem nie zakrywają całego odwłoka. Odnóża kroczne.

Rozmnażanie

Rozwój larw jest dość szybki. Trwa zwykle kilka tygodni.

Pożywienie

Niektóre gatunki odżywiają się nektarem kwiatowym, inne zjadają padlinę lub grzyby, owoce.




Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-10-28, RODZ-549



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.