Logo Media Nauka

FacebookBzygowate

Bzygowate (Syrphidae) to rodzina owadów należących do muchówek, która liczy dziś około 6000 gatunków. W Polsce żyje około 400 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

To dość łatwo rozpoznawalne muchówki. Wiele gatunków przypomina błonkówki, najczęściej osy i grzebaczowate. Mają więc na odwłoku bardzo często żółto-czarne pasy. Skrzydła są przeźroczyste. Oczy są duże, mają złożoną budowę. Samce mają oczy połączone ze sobą, samice mają je rozdzielone. Czułki są zwykle dość krótkie. Larwy mają robakowaty kształt. Gatunki wodne mają rurki oddechowe.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Bzyg brzękBzyg brzęk PL

Scaeva pyrastri

Odwłok tego bzygowatego ma czarny kolor z białawymi przepaskami, przerwanymi na środku. Pierwsza przepaska jest prosta, pozostałe zakrzywione do góry. Rzadszy gatunek Scaeva selenitica ma taki sam wzór na odwłoku, ale plamy są żółte.


Bzyg prążkowanyBzyg prążkowany PL

Episyrphus balteatus

Bzyg prążkowany to gatunek muchówki z rodziny bzygowatych, przypominający nieco owady z rodziny osowatych. Przedplecze ma zielonkawy odcień i żółtą tarczkę. Odwłok jest żółty z czarnymi paskami.


Gnojka trutniowata, gnojka wytrwałaGnojka trutniowata, gnojka wytrwała PL

Eristalis tenax

Gnojka trutniowata, gnojka wytrwała (Eristalis tenax) to chyba najczęściej spotykana w Polsce muchówka z rodziny bzygowatych, rozwijająca się w gnojówce. Do złudzenia przypomina pszczołę.


Kwiatówka zmierzchnicowataKwiatówka zmierzchnicowata PL

Myathropa florea

Kwiatówka zmierzchnicowata (Myathropa florea) to dość pospolity przedstawiciel bzygowatych. Żółte pasy są częściowo lub całkowicie rozdzielone. Duże oczy są brązowe. Czułki krótkie. Skrzydła są przeźroczyste.Larwy żyją w środowisku wodnym.


Trzmielówka łąkowaTrzmielówka łąkowa PL

Volucella bombylans

Trzmielówka łąkowa (Volucella bombylans) to muchówka z rodziny bzygowatych, która do złudzenia przypomina trzmiela. Zamieszkuje łąki na skrajach lasów, polany.

Inne gatunki

  • Eristalis pertinax
  • Udnica cebulówka (Eumerus strigatus)
  • Bzyg brzęk (Scaeva pyrastri)
  • Scaeva selenitica

Występowanie i środowisko

Muchówki te można spotkać na terenie całego kraju. Zamieszkują lasy, polany, pola, łąki, ogrody. Larwy żyją na lądzie, w wodzie, ściekach.

Tryb życia i zachowanie

Owady te potrafią zawisać nieruchomo w powietrzu na kilkadziesiąt sekund. Lubią latać w ciepłe dni. Są aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Cykl życiowy niektórych gatunków może trwać nawet 5 lat.

Pożywienie

Imagines żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Larwy mogą być roślinożerne, w tym mogą zjadać próchniejące drewno, zjadają też grzyby, spijają soki roślin. Bywają też gatunki drapieżne, żerujące na mszycach, gąsienicach motyli. Część żyje w ściekach i gnojówce, w gniazdach błonkówek.

Ochrona i zagrożenia

To jedne z ważniejszych owadów zapylających kwiaty. Część gatunków jest zagrożona wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

      Bzyg brzęk: Okres lotu bzyga brzęka.
    Bzyg prążkowany: Okres lotu bzyga prążkowanego.
   Gnojka trutniowata, gnojka wytrwała: Okres lotu gnojki wytrwałej (trutniowatej).
      Kwiatówka zmierzchnicowata: Okres lotu kwiatówki zmierzchnicowatej.
        Trzmielówka łąkowa: Okres lotu trzmielówki łąkowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-08-05, RODZ-340Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.