Logo Media Nauka

FacebookKibitnikowate

Kibitnikowate  (Gracillariidae) to rodzina motyli, do której zaliczamy około 1000 gatunków, z czego w Polsce mamy 111 gatunków. To motyle minujące tkankę liści. Kształt min na liściu to ważna cecha rozpoznawcza, gdyż same motyle trudno od siebie odróżnić.

Wygląd

To motyle o małych rozmiarach (rozpiętość skrzydeł do 1 cm). Skrzydła pierwszej pary są wąskie, z kolorowym rysunkiem. Druga para jest bardzo wąska z długą strzępiną, szarawa.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Szrotówek kasztanowcowiaczekSzrotówek kasztanowcowiaczek PL

Cameraria ohridella

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych. Skrzydła pierwszej pary pomarańczowe, połyskujące, z czarno-białymi przepaskami.

Inne gatunki

  • Parectopa robiniella
  • Phyllonorycter issikii
  • Phyllonorycter robiniella

Występowanie i środowisko

W Polsce motyle te występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Część gatunków w charakterystyczny sposób przybiera pozę podczas spoczynku. Całe ciało spoczywa na przednich odnóżach i tworzy kat z podłożem 45°.

Motyle te przejawiają aktywność nocną i zmierzchową.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 mm.

Pożywienie

Gąsienice żerują wewnątrz tkanki liścia.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Szrotówek kasztanowcowiaczek: Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Szrotówek kasztanowcowiaczek: Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2020-06-24, RODZ-849Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.