Kibitnikowate

Kibitnikowate  (Gracillariidae) to rodzina motyli, do której zaliczamy około 1000 gatunków, z czego w Polsce mamy 111 gatunków. To motyle minujące tkankę liści. Kształt min na liściu to ważna cecha rozpoznawcza, gdyż same motyle trudno od siebie odróżnić.

To motyle o małych rozmiarach (rozpiętość skrzydeł do 1 cm). Skrzydła pierwszej pary są wąskie, z kolorowym rysunkiem. Druga para jest bardzo wąska z długą strzępiną, szarawa.

Występowanie i środowisko

W Polsce motyle te występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Część gatunków w charakterystyczny sposób przybiera pozę podczas spoczynku. Całe ciało spoczywa na przednich odnóżach i tworzy kat z podłożem 45°.

Motyle te przejawiają aktywność nocną i zmierzchową.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 mm.

Pożywienie

Gąsienice żerują wewnątrz tkanki liścia.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2020-06-24, RODZ-849©® Media Nauka 2008-2023 r.