Kibitnikowate

Kibitnikowate  (Gracillariidae) to rodzina motyli, do której zaliczamy około 1000 gatunków, z czego w Polsce mamy 111 gatunków. To motyle minujące tkankę liści. Kształt min na liściu to ważna cecha rozpoznawcza, gdyż same motyle trudno od siebie odróżnić.

Wygląd

To motyle o małych rozmiarach (rozpiętość skrzydeł do 1 cm). Skrzydła pierwszej pary są wąskie, z kolorowym rysunkiem. Druga para jest bardzo wąska z długą strzępiną, szarawa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • Parectopa robiniella
  • Phyllonorycter issikii
  • Phyllonorycter robiniella

Występowanie i środowisko

W Polsce motyle te występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Część gatunków w charakterystyczny sposób przybiera pozę podczas spoczynku. Całe ciało spoczywa na przednich odnóżach i tworzy kat z podłożem 45°.

Motyle te przejawiają aktywność nocną i zmierzchową.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 mm.

Pożywienie

Gąsienice żerują wewnątrz tkanki liścia.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Szrotówek kasztanowcowiaczek: Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Szrotówek kasztanowcowiaczek: Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?


Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2020-06-24, RODZ-849©® Media Nauka 2008-2023 r.