logo

Szrotówek kasztanowcowiaczek

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych. Skrzydła pierwszej pary pomarańczowe, połyskujące, z czarno-białymi przepaskami. Skrzydła drugiej pary szare, wąskie z okazałą strzępiną. Na głowie włoski tworzą dwa pęczki. Czułki długie, w spoczynku ułożone wzdłuż ciała. Gąsienice nie mają odnóży, są żółtawe.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To gatunek w Polsce obcego pochodzenia, odpowiedzialny za niszczenie kasztanowców w naszym kraju. Za dnia można go spotkać na pniu kasztanowca na terenie całego kraju.

Pierwszy raz zaobserwowano szrotówka w 1998 roku na Dolnym Śląsku. Pochodzi z Bałkanów. Zajęcie terytorium Polski zajęło mi kilka lat.

Tryb życia i zachowanie

Motyl w spoczynku unosi tył ciała w górę. Motyl ten słabo lata. Zimuje stadium poczwarki w opadających na zimę liściach. Okres lotu od kwietnia do października.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4-8 mm.

Pożywienie

Gąsienice minują liście kasztanowców w okresie od maja do października. Pozostawiają brązowawe ślady (miny). Gąsienice doprowadzają do martwicy i opadania liści już w lipcu. Drzewa są jednak w stanie przeżyć.

Ochrona i zagrożenia

Wymiar ochronny dla tego gatunku to 0.8 cm. Brak danych.

Pytania

Pytania

Zwalczanie tego szkodnika polega na jesiennym grabieniu liści i ich spalanie. Stosuje sie też specjalne opaski na pnie.


© medianauka.pl, 2020-06-24, GAT-636173


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Kibitnikowate
Kibitnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.