Szrotówek kasztanowcowiaczek

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella)

© pepik44 – stock.adobe.com

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych. Skrzydła pierwszej pary pomarańczowe, połyskujące, z czarno-białymi przepaskami. Skrzydła drugiej pary szare, wąskie z okazałą strzępiną. Na głowie włoski tworzą dwa pęczki. Czułki długie, w spoczynku ułożone wzdłuż ciała. Gąsienice nie mają odnóży, są żółtawe.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek w Polsce obcego pochodzenia, odpowiedzialny za niszczenie kasztanowców w naszym kraju. Za dnia można go spotkać na pniu kasztanowca na terenie całego kraju.

Pierwszy raz zaobserwowano szrotówka w 1998 roku na Dolnym Śląsku. Pochodzi z Bałkanów. Zajęcie terytorium Polski zajęło mi kilka lat.

Tryb życia i zachowanie

Motyl w spoczynku unosi tył ciała w górę. Motyl ten słabo lata. Zimuje stadium poczwarki w opadających na zimę liściach. Okres lotu od kwietnia do października.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4-8 mm.

Pożywienie

Gąsienice minują liście kasztanowców w okresie od maja do października. Pozostawiają brązowawe ślady (miny). Gąsienice doprowadzają do martwicy i opadania liści już w lipcu. Drzewa są jednak w stanie przeżyć.

Ochrona i zagrożenia

Wymiar ochronny dla tego gatunku to 0.8 cm. Brak danych.

Pytania

Pytania

Zwalczanie tego szkodnika polega na jesiennym grabieniu liści i ich spalanie. Stosuje sie też specjalne opaski na pnie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.

Pokrewne gatunki owadów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.46 / 64.1%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2020-06-24, GAT-636173
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.