Szrotówek kasztanowcowiaczek - Medianauka.pl
Logo Media Nauka

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella)
© pepik44 - stock.adobe.com

Szrotówek kasztanowcowiaczek

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych. Skrzydła pierwszej pary pomarańczowe, połyskujące, z czarno-białymi przepaskami. Skrzydła drugiej pary szare, wąskie z okazałą strzępiną. Na głowie włoski tworzą dwa pęczki. Czułki długie, w spoczynku ułożone wzdłuż ciała. Gąsienice nie mają odnóży, są żółtawe.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek w Polsce obcego pochodzenia, odpowiedzialny za niszczenie kasztanowców w naszym kraju. Za dnia można go spotkać na pniu kasztanowca na terenie całego kraju.

Pierwszy raz zaobserwowano szrotówka w 1998 roku na Dolnym Śląsku. Pochodzi z Bałkanów. Zajęcie terytorium Polski zajęło mi kilka lat.

Tryb życia i zachowanie

Motyl w spoczynku unosi tył ciała w górę. Motyl ten słabo lata. Zimuje stadium poczwarki w opadających na zimę liściach. Okres lotu od kwietnia do października.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4-8 mm.

Pożywienie

Gąsienice minują liście kasztanowców w okresie od maja do października. Pozostawiają brązowawe ślady (miny). Gąsienice doprowadzają do martwicy i opadania liści już w lipcu. Drzewa są jednak w stanie przeżyć.

Ochrona i zagrożenia

Wymiar ochronny dla tego gatunku to 0.8 cm. Brak danych.

Pytania

Zwalczanie tego szkodnika polega na jesiennym grabieniu liści i ich spalanie. Stosuje sie też specjalne opaski na pnie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-06-24, GAT-636173


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Szrotówek kasztanowcowiaczek: Okres lotu szrotówka kasztanowcowiaczka.
      Szrotówek kasztanowcowiaczek: Gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka minują liście kasztanowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Kibitnikowate
Kibitnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.