Wpleszczowtae, narzępikowate

Wpleszczowate, narzępikowate (Hippoboscidae) to rodzina muchówek, będących pasożytami zewnętrznymi, które żerują na skórze ssaków i ptaków. Do tej grupy muchówek zalicza się około 200 gatunków, z których tylko 11 żyje w Polsce.

Wygląd

Ciało ma brązowy lub czarny kolor. Jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Tkanki otacza twardy oskórek z licznymi szczecinami. Dość często mają zredukowane skrzydła lub ich nie ma w ogóle. Głowa jest szeroka, wyposażona w aparat kłująco-ssący. Oczy również mogą być zredukowane. Odnóża są silne, zakończone przylgami i pazurkami. Samica jest większa od samca.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Strzyżak jelenicaStrzyżak jelenica PL

Lipoptena cervi

Strzyżak jelenica, strzyżak sarni (Lipoptena cervi) to gatunek muchówki z rodziny narzępikowatych, będący zewnętrznym pasożytem kręgowców. Pancerz jest bardzo odporny na zgniatanie.

Inne gatunki

  • narzępik koński (Hippobosca equina)
  • wpleszcz owczy (Melophagus ovinus)

Występowanie i środowisko

Muchówki te występują na terenie całego kraju. Są obecne w lasach, na polach, pastwiskach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje stadium poczwarki. Niektóre gatunki w momencie znalezienia żywiciela odłamują sobie skrzydła.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 3 do 8 mm.

Rozmnażanie

Samica nie składa jaj lecz "rodzi" larwy, które niemalże od razu ulegają przepoczwarzeniu. W ciągu roku pojawia się tylko jedno pokolenie.

Pożywienie

Muchówki te żywią się krwią ptaków i ssaków.

Ciekawostki

Niektóre gatunki atakują także ludzi, którzy podczas leśnych wędrówek czasem mylą je z kleszczami.
Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2017-02-07, RODZ-640Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.