Logo Media Nauka

FacebookWpleszczowtae, narzępikowate

Wpleszczowate, narzępikowate (Hippoboscidae) to rodzina muchówek, będących pasożytami zewnętrznymi, które żerują na skórze ssaków i ptaków. Do tej grupy muchówek zalicza się około 200 gatunków, z których tylko 11 żyje w Polsce.

Wygląd

Ciało ma brązowy lub czarny kolor. Jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Tkanki otacza twardy oskórek z licznymi szczecinami. Dość często mają zredukowane skrzydła lub ich nie ma w ogóle. Głowa jest szeroka, wyposażona w aparat kłująco-ssący. Oczy również mogą być zredukowane. Odnóża są silne, zakończone przylgami i pazurkami. Samica jest większa od samca.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Strzyżak jelenicaStrzyżak jelenica PL

Lipoptena cervi

Strzyżak jelenica, strzyżak sarni (Lipoptena cervi) to gatunek muchówki z rodziny narzępikowatych, będący zewnętrznym pasożytem kręgowców. Pancerz jest bardzo odporny na zgniatanie.

Inne gatunki

  • Narzępik koński (Hippobosca equina)
  • Wpleszcz owczy (Melophagus ovinus)

Występowanie i środowisko

Muchówki te występują na terenie całego kraju. Są obecne w lasach, na polach, pastwiskach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje stadium poczwarki. Niektóre gatunki w momencie znalezienia żywiciela odłamują sobie skrzydła.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 3 do 8 mm.

Rozmnażanie

Samica nie składa jaj lecz "rodzi" larwy, które niemalże od razu ulegają przepoczwarzeniu. W ciągu roku pojawia się tylko jedno pokolenie.

Pożywienie

Muchówki te żywią się krwią ptaków i ssaków.

Ciekawostki

Niektóre gatunki atakują także ludzi, którzy podczas leśnych wędrówek czasem mylą je z kleszczami.
© medianauka.pl, 2017-02-07, RODZ-640Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.