logo

Strzyżak jelenica

Strzyżak jelenica, strzyżak sarni (Lipoptena cervi) to gatunek muchówki z rodziny narzępikowatych, będący zewnętrznym pasożytem kręgowców. Ma brązowe, spłaszczone ciało z silnymi odnóżami, zakończone pazurkami czepnymi.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Owad występuje na terenie całego kraju dość licznie. Zamieszkuje lasy i ich skraje. Obecny w całej Palearktyce.

Tryb życia i zachowanie

Na jesień strzyżaki zaczynają latać w poszukiwaniu żywicieli. Gdy znajdują, odłamują sobie skrzydła i przyczepiają się mocno do skóry. Zimuje stadium poczwarki w glebie.

Morfologia i anatomia

Osiąga 5-6 milimetrów długości ciała. Ma ciało silnie spłaszczone grzbieto-brzusznie. Głowa dość duża z aparatem kłująco-ssącym. Ma silny oskórek z wieloma szczecinkami.

Pożywienie

Odżywia się krwią ssaków, głównie jeleni, dzików, borsuków. Atakuje także człowieka.

Rozmnażanie

Samica nie składa jaj. Nosi w sobie larwy, które zaraz po opuszczeniu ciała matki przepoczwarzają się. Występuje jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

to pospolita w Polsce muchówka. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Pancerz jest bardzo odporny na zgniatanie. Gdy podczas na przykład grzybobrania strzyżak usiądzie na ludzkiej skórze, bardzo ciężko jest go zdjąć i trudno zabić.

Ukąszenie jest dość bolesne. W miejscu ukąszenia powstaje twarda grudka, która może nie zejść nawet przez dwa tygodnie.© medianauka.pl, 2017-02-07, GAT-4365
Pokrewne gatunki owadów

Wpleszczowtae, narzępikowate
Wpleszczowtae, narzępikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - pszczoły
Owady
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Zoologia stawonogi
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.