Logo Media Nauka

Niedźwiedziówkowate

Niedźwiedziówkowate (Arctiidae) to rodzina owadów należąca do ciem, która liczy dziś około 6000 gatunków. W Polsce żyje 45 gatunków z tej rodziny owadów. Ostatnie badania klasyfikują tę rodzinę jako podrodzinę w rodzinie Erebidae, tutaj jednak zachowano starą klasyfikację.

Wygląd

To jedne z najbardziej kolorowych naszych ciem. To zróżnicowana grupa motyli nocnych. Są tu zarówno małe ćmy jak i duże, kolorowe. Motyle te mają duże i silnie zbudowane odwłoki. Skrzydła mogą być kolorowe, szare lub brązowe, jednolicie ubarwione lub z kontrastowym rysunkiem. Gąsienice są pokryte gęstymi, długimi włoskami, skąd bierze się nazwa tej rodziny. Ssawka jest silnie uwsteczniona.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Krasopani heraKrasopani hera PL

Euplagia quadripunctaria

Krasopani hera to gatunek pięknego i rzadkiego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są czarne z żółtymi pasami, skrzydła drugiej pary są czerwone lub pomarańczowe z trzema ciemnymi plamkami.


Krasopani poziomówkaKrasopani poziomówka PL

Callimorpha dominula

Krasopani poziomówka to gatunek dużego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są czarne z żółtymi i białymi plamami. Połyskują metalicznym, zielononiebieskim kolorem. Druga para jest czerwona z czarnymi plamami


Łada różowica, porostnica różowaŁada różowica, porostnica różowa PL

Miltochrista miniata

Łada różowica, porostnica różowa (Miltochrista miniata) to bardzo charakterystyczny motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych o różowoczerwonych skrzydłach z ciemnymi, pofalowanymi liniami.


Niedźwiedziówka dwórkaNiedźwiedziówka dwórka PL

Hyphoraia aulica

Niedźwiedziówka dwórka to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samica jest nieco większa od samca. Ciało brunatne. Skrzydła pierwszej pary brązowe z żółtymi plamami. Skrzydła drugiej pary są żółto-czarne.


Niedźwiedziówka hebeNiedźwiedziówka hebe PL

Arctia festiva

Niedźwiedziówka hebe (Arctia festiva) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Pierwsza para skrzydeł białożółtawo-czarna. Plamy układają się w przepaski. Druga para skrzydeł jest czerwona w ciemne plamy


Niedźwiedziówka krasaNiedźwiedziówka krasa PL

Pericallia matronula

Niedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula) to gatunek dużego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Głowa i tułów czerwone z czarnymi plamkami. Skrzydła pierwszej pary są brunatne z 4-5 żółtymi plamami.


Niedźwiedziówka nożówka, niedźwiedziówka kajaNiedźwiedziówka nożówka, niedźwiedziówka kaja PL

Arctia caja

To jedna z naszych najpiękniejszych ciem, która jako owad dorosły pojawia się zaledwie na dwa wakacyjne miesiące w roku. Skrzydła pierwszej pary są brązowe z białym wzorem. Skrzydła drugiej pary są pomarańczowe z ciemnoniebieskimi plamami.


Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewkaNiedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka PL

Arctia villica

Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka (Arctia villica) to gatunek pięknego, nocnego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są czarne z białymi, nieregularnymi plamami.


Oblaczek granatekOblaczek granatek PL

Amata phegea

Oblaczek granatek (Amata phegea) to gatunek motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Ma granatowo-czarne ciało i tło skrzydeł. U dorosłych osobników na odwłoku znajduje się żółta przepaska oraz żółta plamka.


Powrózka rudoszyjkaPowrózka rudoszyjka PL

Atolmis rubricollis

To pospolity motyl w naszym kraju o czarnym ubarwieniu za wyjątkiem czerwonego kołnierza. Odwłok na końcu i od spodu jest pomarańczowy. Gąsienica ma szaro-czarne ubarwienie z zielonym rysunkiem.


Szewnica bzówkaSzewnica bzówka PL

Spilosoma lutea

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea) to gatunek motyla nocnego z rodziny niedźwiedziówkowatych. Ubarwienie żółto-białe z niewielkim rysunkiem na skrzydłach w postaci czarnych kropek.


Szewnica miętówkaSzewnica miętówka PL

Spilosoma lubricipeda

Szewnica miętówka (Spilosoma lubricipeda) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła są kremowe lub białe, na pierwszej parze upstrzone czarnymi kropkami o zmiennej liczbie.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Niedźwiedziówka nożówka (Arctia caja)

Występowanie i środowisko

Wiele gatunków można spotkać na terenie całego kraju. Preferują tereny otwarte takie jak ugory, pola i łąki. Można je też spotkać w lasach.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności, choć niektóre gatunki są także widywane za dnia podczas lotów. Zimują gąsienice lub poczwarki. W nocy przylatują do światła.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Gąsienice wytwarzają kokony, w których następuje przepoczwarzenie. Kokony znajdują się najczęściej na gruncie.

Pożywienie

Gąsienice żywią się liśćmi roślin zielnych (głównie trawami) oraz drzew i krzewów. Fałdówki zjadają porosty, inne wątrobowce.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem. W Polsce jest to niedźwiedziówka hebe, niedźwiedziówka dwórka i krasopani hera.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Krasopani hera
          

Okres lotu gatunku motyla krasopani hera.

ukryj/pokaż
Krasopani poziomówka
         

Okres lotu krasopani poziomówki.

ukryj/pokaż
Łada różowica, porostnica różowa
         

Okres lotu łady różowicy.

ukryj/pokaż
Niedźwiedziówka dwórka
          

Okres lotu niedźwiedziówki pospolitej.

ukryj/pokaż
Niedźwiedziówka hebe
          

Okres lotu niedźwiedziówki hebe.

ukryj/pokaż
Niedźwiedziówka krasa
          

Okres lotu niedźwiedziówki krasej.

ukryj/pokaż
Niedźwiedziówka nożówka, niedźwiedziówka kaja
          

Okres lotu niedźwiedziówki nożówki.

ukryj/pokaż
Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka
         

Okres lotu niedźwiedziówki włodarki.

ukryj/pokaż
Oblaczek granatek
          

Okres lotu oblaczka granatka

ukryj/pokaż
Powrózka rudoszyjka
         

Okres lotu powrózki rudoszyjki.

         

Okres obserwacji gąsienicy powrózki rudoszyjki.

ukryj/pokaż
Szewnica bzówka
         

Okres lotu szewnicy bzówki.

ukryj/pokaż
Szewnica miętówka
        

Okres lotu szewnicy miętówki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-02-26, RODZ-257Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.