Niedźwiedziówka krasa

Niedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula) to gatunek dużego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Głowa i tułów czerwone z czarnymi plamkami. Skrzydła pierwszej pary są brunatne z 4-5 żółtymi plamami wzdłuż przedniej krawędzi i jedną małą plamą w tylnym kącie. Skrzydła drugiej pary są żółte z czarnymi plamami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Niedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula)

© Svitlana - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykany rzadko, znany z rozproszonych stanowisk. Preferuje ciepłe lasy liściaste i mieszane, zarosła na zboczach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od czerwca do połowy lipca. Motyl lata w nocy, rzadko za dnia. Prowadzi skryty tryb życia. Gąsienice żerują nocą. Zimują gąsienice, nierzadko dwa razy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 76-84 mm.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to między innymi: leszczyna pospolita, malina właściwa, czeremcha zwyczajna, wiciokrzew suchodrzew, wierzba iwa.

Rozmnażanie

Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Przepoczwarzenie następuje w kokonie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu niedźwiedziówki krasej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-04-06, GAT-1250
©® Media Nauka 2008-2023 r.