Niedźwiedziówka krasa

Niedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula)

© Svitlana - stock.adobe.com

Niedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula) to gatunek dużego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Głowa i tułów czerwone z czarnymi plamkami. Skrzydła pierwszej pary są brunatne z 4-5 żółtymi plamami wzdłuż przedniej krawędzi i jedną małą plamą w tylnym kącie. Skrzydła drugiej pary są żółte z czarnymi plamami.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykany rzadko, znany z rozproszonych stanowisk. Preferuje ciepłe lasy liściaste i mieszane, zarosła na zboczach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od czerwca do połowy lipca. Motyl lata w nocy, rzadko za dnia. Prowadzi skryty tryb życia. Gąsienice żerują nocą. Zimują gąsienice, nierzadko dwa razy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 76-84 mm.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to między innymi: leszczyna pospolita, malina właściwa, czeremcha zwyczajna, wiciokrzew suchodrzew, wierzba iwa.

Rozmnażanie

Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Przepoczwarzenie następuje w kokonie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu niedźwiedziówki krasej.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.42 / 63.9%
2024-01-22© medianauka.pl, 2019-04-06, GAT-1250
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.