Niedźwiedziówka babkówka

Niedźwiedziówka babkówka (Parasemia plantaginis) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Głowa jest czarna z czerwonawym kołnierzem. Samiec ma skrzydła żółtawobiałe z czarnymi plamami i żółtą strzępiną. Układ plam zmienny. Odwłok żółty lub biały. Samica skrzydła pierwszej pary ma podobne do skrzydeł samca. Druga para skrzydeł samicy jest pomarańczowa lub czerwona. Czerwonawy jest też fragment odwłoka, reszta czarna. Gąsienica ma czarny, brunatny kolor. Na brodawkach pęczki szczecinek, dłuższe w tylnej części.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Niedźwiedziówka babkówka (Parasemia plantaginis)

© Henri Koskinen – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce motyl ten występuje na północnym-wchodzie, północy i południu kraju oraz na rozproszonych stanowiskach w innych rejonach Polski. Zasiedla liściaste lasy, ich skraje, polany.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu motyli na przełomie czerwca i lipca. Latają zwykle wieczorem. Trudno je spotkać. Gąsienica żeruje nocą. Zimuje gąsienica.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,5-4 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielskimi są: babka, rdest, szczaw, borówka czarna.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu niedźwiedziówki babkówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014

© medianauka.pl, 2020-06-05, GAT-636057
©® Media Nauka 2008-2023 r.