Niedźwiedziówka hebe

Niedźwiedziówka hebe (Arctia festiva) to motyl nocny z rodziny niedźwiedziówkowatych. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Pierwsza para skrzydeł białożółtawo-czarna. Plamy układają się w przepaski. Druga para skrzydeł jest czerwona w ciemne plamy w jasnych otoczkach. Odwłok szeroki - czerwono-czarny. Czułki długie, pierzaste. Na przedpleczu czerwony pasek.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Niedźwiedziówka hebe występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykana niezwykle rzadko, zaledwie na kilku stanowiskach. Spotkać ją można na polanach śródleśnych, suchych, terenach ruderalnych, murawach kserotermicznych, na wrzosowiskach i miedzach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Gąsienica żeruje w dzień. Okres lotu trwa od połowy maja do połowy czerwca. Zimuje stadium gąsienicy. Ćma ta przylatuje do światła (głównie samce).

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4,5-6 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są: krwawnik, babka, wilczomlecz, macierzanka, jastrzębiec, mniszek.

Rozmnażanie

Samica w roku składa 2000 jak w pakietach po 200-300. Występuje jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

To jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych motyli w Polsce, umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Mimo to, gatunek nie jest objęty ochroną prawną.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu niedźwiedziówki hebe.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • red. Zbigniew Głowaciński, Janusz Nowacji – Polska czerwona księga zwierząt - Bekręgowce, ISBN 83-88934-60-0, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie

© medianauka.pl, 2019-12-14, GAT-1253
©® Media Nauka 2008-2023 r.