logo

Niedźwiedziówka hebe

Niedźwiedziówka hebe (Arctia festiva) to motyl nocny z rodziny niedźwiedziówkowatych. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Pierwsza para skrzydeł białożółtawo-czarna. Plamy układają się w przepaski. Druga para skrzydeł jest czerwona w ciemne plamy w jasnych otoczkach. Odwłok szeroki - czerwono-czarny. Czułki długie, pierzaste. Na przedpleczu czerwony pasek.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Niedźwiedziówka hebe występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykana niezwykle rzadko, zaledwie na kilku stanowiskach. Spotkać ją można na polanach śródleśnych, suchych, terenach ruderalnych, murawach kserotermicznych, na wrzosowiskach i miedzach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Gąsienica żeruje w dzień. Okres lotu trwa od połowy maja do połowy czerwca. Zimuje stadium gąsienicy. Ćma ta przylatuje do światła (głównie samce).

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4,5-6 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są: krwawnik, babka, wilczomlecz, macierzanka, jastrzębiec, mniszek.

Rozmnażanie

Samica w roku składa 2000 jak w pakietach po 200-300. Występuje jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

To jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych motyli w Polsce, umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Mimo to, gatunek nie jest objęty ochroną prawną.© medianauka.pl, 2019-12-14, GAT-1253


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu niedźwiedziówki hebe.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Niedźwiedziówkowate
Niedźwiedziówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • red. Zbigniew Głowaciński, Janusz Nowacji - Polska czerwona księga zwierząt - Bekręgowce, ISBN 83-88934-60-0, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie
Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki - pszczoły
kolorowe skarpetki góra lodowa
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.