Sadzanka rumienica

Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samica jest podobna do samca. Ubarwienie skrzydeł przednich, głowy i tułowia brązowoczerwonawe z jedną albo dwoma małymi, czarnymi plamkami, czasem także przy skraju skrzydła. Druga para skrzydeł półprzezroczysta, z różowawym, czerwonawym nalotem u nasady, z ciemnym skrajem i czarnymi kropkami. Strzępina tylnych skrzydeł czerwonawa. Czerwone są także golenie przednich odnóży. Odwłok różowoczerwonawy z rzędami czarnych kropek po bokach i na wierzchu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa)

© erik_karits – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w północnej części Afryki, Azji i Europie. W Polsce spotykany licznie na terenie całego kraju w lasach i na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Morfologia i anatomia

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Pożywienie

To polifag żerujący na roślinach zielnych i krzewach, w tym takich roślinach jak mniszek lekarski, żmijowiec pospolity, żywokost lekarski, pokrzywa zwyczajna, ostrożeń polny, malina właściwa.

Rozmnażanie

Tworzy dwa pokolenia rocznie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu sadzanki rumienicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2020-07-26, GAT-636055
©® Media Nauka 2008-2023 r.