Sadzanka rumienica

Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samica jest podobna do samca. Ubarwienie skrzydeł przednich, głowy i tułowia brązowoczerwonawe z jedną albo dwoma małymi, czarnymi plamkami, czasem także przy skraju skrzydła. Druga para skrzydeł półprzezroczysta, z różowawym, czerwonawym nalotem u nasady, z ciemnym skrajem i czarnymi kropkami. Strzępina tylnych skrzydeł czerwonawa. Czerwone są także golenie przednich odnóży. Odwłok różowoczerwonawy z rzędami czarnych kropek po bokach i na wierzchu.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w północnej części Afryki, Azji i Europie. W Polsce spotykany licznie na terenie całego kraju w lasach i na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Morfologia i anatomia

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Pożywienie

To polifag żerujący na roślinach zielnych i krzewach, w tym takich roślinach jak mniszek lekarski, żmijowiec pospolity, żywokost lekarski, pokrzywa zwyczajna, ostrożeń polny, malina właściwa.

Rozmnażanie

Tworzy dwa pokolenia rocznie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu sadzanki rumienicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikonaSadzanka cesarska
Phragmatobia luctifera
Niedźwiedziówkowate
Niedźwiedziówkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2020-07-26, GAT-636055
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.