
Sadzanka rumienica
Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samica jest podobna do samca. Ubarwienie skrzydeł przednich, głowy i tułowia brązowoczerwonawe z jedną albo dwoma małymi, czarnymi plamkami, czasem także przy skraju skrzydła. Druga para skrzydeł półprzezroczysta, z różowawym, czerwonawym nalotem u nasady, z ciemnym skrajem i czarnymi kropkami. Strzępina tylnych skrzydeł czerwonawa. Czerwone są także golenie przednich odnóży. Odwłok różowoczerwonawy z rzędami czarnych kropek po bokach i na wierzchu.
Występowanie i środowisko PL
Gatunek występuje w północnej części Afryki, Azji i Europie. W Polsce spotykany licznie na terenie całego kraju w lasach i na terenach ruderalnych.
Tryb życia i zachowanie
Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.
Morfologia i anatomia
Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.
Pożywienie
To polifag żerujący na roślinach zielnych i krzewach, w tym takich roślinach jak mniszek lekarski, żmijowiec pospolity, żywokost lekarski, pokrzywa zwyczajna, ostrożeń polny, malina właściwa.
Rozmnażanie
Tworzy dwa pokolenia rocznie.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2020-07-26, GAT-636055 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ▸ Okres lotu sadzanki rumienicy.
Pokrewne gatunki owadów
Zapytanie nie zostało wykonane poprawnie!
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012