logo

Sadzanka rumienica

Sadzanka rumienica (Phragmatobia fuliginosa) to motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samica jest podobna do samca. Ubarwienie skrzydeł przednich, głowy i tułowia brązowoczerwonawe z jedną albo dwoma małymi, czarnymi plamkami, czasem także przy skraju skrzydła. Druga para skrzydeł półprzezroczysta, z różowawym, czerwonawym nalotem u nasady, z ciemnym skrajem i czarnymi kropkami. Strzępina tylnych skrzydeł czerwonawa. Czerwone są także golenie przednich odnóży. Odwłok różowoczerwonawy z rzędami czarnych kropek po bokach i na wierzchu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w północnej części Afryki, Azji i Europie. W Polsce spotykany licznie na terenie całego kraju w lasach i na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Morfologia i anatomia

Okres lotu od maja do sierpnia, czasem do początku września. Zimuje gąsienica.

Pożywienie

To polifag żerujący na roślinach zielnych i krzewach, w tym takich roślinach jak mniszek lekarski, żmijowiec pospolity, żywokost lekarski, pokrzywa zwyczajna, ostrożeń polny, malina właściwa.

Rozmnażanie

Tworzy dwa pokolenia rocznie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.© medianauka.pl, 2020-07-26, GAT-636055


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu sadzanki rumienicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaSadzanka cesarska
Phragmatobia luctifera
Niedźwiedziówkowate
Niedźwiedziówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki - pszczoły
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.