Pstrokówka nadobna

Pstrokówka nadobna (Utetheisa pulchella) to motyl z rodziny nieniedźwiedziówkowatych. Samiec i samica wyglądają podobnie. Skrzydła przedniej pary są dość wąskie, bladożółte z czarnymi i czerwonymi plamkami. Skrzydła drugiej pary białe z brunatnym, nieregularnym pasem na brzegu. Strzępina ma biały kolor. Tułów wraz z głową białożółte z ciemnymi plamkami. Odwłok jest biały. Po bokach widoczne czarne kropki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pstrokówka nadobna (Utetheisa pulchella)

© Steven Bramall – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w tropikalnej Afryce i Azji oraz na południu Europy. Motyl ten zalatuje do nas od maja do lipca i od września do października. Stwierdzono pojedyncze obserwacje.

Tryb życia i zachowanie

Lata w dzień i w nocy. Gąsienica żeruje nocą. W Polsce motyl ten nie zimuje.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,4-4,4 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest heliotrop, a także żmijowiec, niezapominajka, farbownik, ogórecznik.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle dzienne Polski, 978-83-930500-9-3, Koliber 2015

© medianauka.pl, 2020-06-05, GAT-636052
©® Media Nauka 2008-2023 r.