Powrózka rudoszyjka

Powrózka rudoszyjka (Atolmis rubricollis)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Powrózka rudoszyjka (Atolmis rubricollis) to dość pospolity motyl z rodziny niedźwiedziówkowatych o czarnym ubarwieniu poza czerwonym kołnierzem. Także odwłok z wierzchu na końcu ma czerwonawy kolor, a od spodu jest cały pomarańczowy. Gąsienica ma szaro-czarne ubarwienie z zielonym rysunkiem. Na grzbiecie widać szeroki, jaśniejszy pasek.

Występowanie i środowisko PL

Owad ten zamieszkuje Europę i Azję. Gatunek ten jest pospolity w całym kraju. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach, na zrębach, także w pobliżu zabudowań, w parkach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje stadium poczwarki.

Pożywienie

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa kuliste, zielone jaja na pniach porośniętych porostami. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Gąsienica rozwija się na porostach głównie porastających drzewa iglaste. Maskuje się w szczelinach kory.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu powrózki rudoszyjki.
         Okres obserwacji gąsienicy powrózki rudoszyjki.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.42 / 63.9%
2024-01-22© medianauka.pl, 2015-09-02, GAT-946
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.